Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Program EDD 2006

Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków uprzejmie informuje, że w dniach 2-3 września w Zielonej Górze odbędzie się Ogólnopolska Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa.

Program Obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa

2- 3 września 2006 r. Zielona Góra

2 września 2006 r – sobota

  • godz. 12.00- 14.00   – Uroczysta Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w Filharmonii Zielonogórskiej przy pl. Powstańców Wlkp. 10 w Zielonej Górze. W trakcie uroczystości T. Merta Generalny Konserwator Zabytków wręczy zasłużonym odznaki za opiekę nad zabytkami oraz medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków wręczy nagrody laureatom konkursu na "Najlepszą renowację stolarki" oraz "Dorocznej nagrodę za popularyzowanie zabytków województwa lubuskiego", Prezydenta Miasta Zielona Góra "Za odradzanie tradycji miasta", Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego "za najlepszą prace magisterską poświęconą renowacji zabytków".

 

  • godz.15.00- 16.00 – Uroczyste otwarcie Winobrania – ratusz na Starym Rynku w Zielonej Górze

 

  • godz. 17.00-20.00 – Impreza plenerowa prezentująca "Tradycje społeczności lokalnych" w Muzeum Etnograficznym w Ochli:

 

  1.  Koncert prezentujący "Folklor Bukowiński" w wykonaniu: "Kapeli Buganików"i "Wichowianek"
  2. Prezentacją wybranych ekspozycji na terenie Muzeum: chałupa z Jurzyna ( wypiek chleba, wyrób masła w kierzynce), zagroda z Krobielewa ( poczęstunek chlebem z pieca chlebowego z masłem z kierzynki, smalcem domowej produkcji i kiszonym ogórkiem)
  3. Prezentacja tradycji winiarskich w regionie lubuskim: ekspozycja winiarska i tłoczenie soku z winogron ( winnica i "Wieża Winiarska" z Budachowa), degustacja wina lubuskiego (I piętro "Wieży Winiarskiej")
  4. Prezentacja wystawy "Tradycje myśliwskie w regionie lubuskim"
  5. Biesiada na wyspie : poczęstunek kolacją, wspólna zabawa przy kapeli bukowińskiej połączona z nauką regionalnego tańca, ognisko na wyspie i przejażdżki konną bryczką.

Organizatorzy: Lubuskie Stowarzyszenie Twórców Rękodzieła Ludowego i Artystycznego, Dyrektor Muzeum Etnograficznego w Ochli, Prezydent Miasta Zielona Góra, Wójt Gminy Zielona Góra

3 września – niedziela

godz. 10.00-12.30 – Sesja naukowa poświęcona "Roli winiarstwa w kształtowaniu krajobrazu kulturowego Zielonej Góry i regionu lubuskiego" w Muzeum Ziemi Lubuskiej przy al. Niepodległości 15 w Zielonej Górze:

  1.  dr Andrzej Toczewski Dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze "Historia uprawy winnej latorośli w Zielonej Górze i regionie i jej znaczenie w rozwoju gospodarczym miast
  2. Mirosław Kuleba ( Stowarzyszenie Winiarzy Zielonogórskich) "Architektura domów winiarskich oraz rozwój winnic i ich rolę w kształtowaniu krajobrazu miasta i okolic"
  3. dr Zbigniew Bujkiewicz ( Archiwum Państwowego w Zielonej Górze ) "Korporacja producentów koniaku w krajobrazie kulturowym Zielonej Góry"
  4. Film o zielonogórskich winobraniach
  5. Poczęstunek
  6. Zwiedzanie nowego działu Muzeum Ziemi Lubuskiej – "Muzeum Wina"

 

Zobacz również

Pod koniec grudnia 2024 r. ukazał się kolejny tom Lubuskich Materiałów Konserwatorskich

Z końcem ubiegłego roku ukazał się kolejny tom rocznika Lubuskie Materiały Konserwatorskie, z którym można się zapoznać- link poniżej.  Dziękujemy

Brzeźnica - figura św. Jana Nepomucena skradziona z kapliczki przed plebanią

Barokowa figura św. Jana Nepomucena z kapliczki przed plebanią w Brzeźnicy

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: kapliczka usytuowana przed plebanią przy ob. ul. Zielonogórskiej 25 w miejscowości Brzeźnica,  gm. Brzeźnica, pow. żagański Autor / warsztat:

Seminarium w Mierzęcinie 2024

Seminarium w ramach cyklu „Konferencje konserwatorskie – architektura i budownictwo drewniane” w Mierzęcinie

Seminarium w ramach cyklu „Konferencje konserwatorskie – architektura i budownictwo drewniane” to był temat dzisiejszego spotkania w Mierzęcinie, zorganizowanego przez

Zobacz również

Skip to content