Organizowany na terenie naszego województwa już od kilku lat „Przedsionek Raju” jest nie tylko cyklem kilkudziesięciu letnich koncertów popularyzującym muzykę dawną, które odbywają się w zabytkach na obszarach wiejskich i w małych miastach, ale jak określił te wydarzenia Pan Cezary Zych, pomysłodawca i główny organizator imprezy, umożliwia spojrzenie w równe miejsca na Ziemi Lubuskie, dotąd zapomniane, obarczone tragiczną historią II wojny światowej i jej politycznymi, gospodarczymi i społecznymi konsekwencjami, jak również i takie, które zaczynają nowe życie w ścisłym związku ze swoją historią. To też widać wyraźnie na Ziemi Lubuskiej – zaakceptowaliśmy przeszłość, która w tym miejscu nie jest wyłącznie przeszłością polską. Nie było to łatwe, ale jest inspirujące i na swój sposób wyzwalające. Cóż w cieniu wojny sprzed dziesięcioleci może być mniej bolesne niż życie w uścisku historycznych resentymentów.
W ramach tegorocznego cyklu koncertów w dniu 28 lipca 2018 r. zorganizowano koncert w kościele w Bieczu, który wzniesiony został w 1719 r. wg projektu saksońskiego architekta Georga Baehra, autora m.in., kościoła w Dreźnie, zbombardowanego w trakcie działań wojennych i odbudowanego przed kilku laty. To znakomite dzieło barokowej architektury czeka na podjęcie prac konserwatorsko-remontowych.
Licznie zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać utworów na lutnię, zaprezentowanych przez Pana Michała Gondko.
Tegoroczna edycja koncertów wsparta została ze środków Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
„Międzyrzecz – zamek piastowski z zespołem dworsko- parkowym” uznany rozporządzeniem Prezydenta RP za pomnik historii
Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 listopada 2024 r. „Międzyrzecz – zamek piastowski z zespołem dworsko- parkowym” został uznany