Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Sesja naukowa „Lapidarium w Kożuchowie. 380 lat cmentarza ewangelickiego”

W dniu 13.06.2014 r.  w Kożuchowskim Ośrodku Kultury i Sportu Zamek odbyła się sesja naukowa „Lapidarium w Kożuchowie. 380 lat cmentarza ewangelickiego” zorganizowana  przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kożuchowskiej.  Sesję rozpoczął wykład prof. dr hab. Joanna Karczewska pt.  Zarys historii cmentarza ewangelickiego w Kożuchowie, następnie został odczytany referat dr. Jarosława Lewczuka na temat badań wykopaliskowych na terenie Lapidarium. Dr Adam Górski wygłosił referat Spis mieszczaństwa z 1668 roku jako przyczynek do socjotopograficznego obrazku Kożuchowa. Pani Beata Grelewicz zapoznała słuchaczy z wynikami swoich  badań nad źródłami do dziejów społeczeństwa Kożuchowa przechowywanymi w zasobie Archiwum Państwowego w Zielonej Górze, a pan Tomasz Filar zreferował przebieg prac konserwatorsko-restauratorskich  przy płytach nagrobnych Anthoniusa Kottwitza i Melchiora von Niebelschutza z cmentarza ewangelickiego w Kożuchowie. Zaprezentowane referaty zostały zebrane w wydawnictwie przekazanym bezpłatnie uczestnikom konferencji. Dodatkowo, Kamila Domagalska Z-ca Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków  zaprezentowała  problematykę konserwatorską związaną z tym zabytkiem.  Ostatnim punktem programu sesji było  zwiedzanie Lapidarium.

Zadanie zostało dofinansowanie ze  środków Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków  w ramach otwartego konkursu ofert na zadanie polegające na promowaniu osiągnięć w zakresie opieki nad zabytkami i upowszechnianie wiedzy o zabytkach województwa lubuskiego.


 

Zobacz również

Brzeźnica - figura św. Jana Nepomucena skradziona z kapliczki przed plebanią

Barokowa figura św. Jana Nepomucena z kapliczki przed plebanią w Brzeźnicy

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: kapliczka usytuowana przed plebanią przy ob. ul. Zielonogórskiej 25 w miejscowości Brzeźnica,  gm. Brzeźnica, pow. żagański Autor / warsztat:

Seminarium w Mierzęcinie 2024

Seminarium w ramach cyklu „Konferencje konserwatorskie – architektura i budownictwo drewniane” w Mierzęcinie

Seminarium w ramach cyklu „Konferencje konserwatorskie – architektura i budownictwo drewniane” to był temat dzisiejszego spotkania w Mierzęcinie, zorganizowanego przez

Konferencja PKN ICOMOS „Autentyzm zabytków" 2024

Konferencja PKN ICOMOS „Autentyzm zabytków”

Podczas konferencji PKN ICOMOS, która odbyła się w dniach 2-3 grudnia br. na Zamku Królewskim w Warszawie  pt. „Autentyzm zabytków

Zobacz również

Skip to content