Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Sesja naukowa w Ośnie Lubuskim

W dniu 05.03.2015 roku w ratuszu w Ośnie Lubuskim odbyła się sesja naukowa pn. „Przez architekturę mówią wieki”. Jej organizatorami była Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim, Burmistrz Ośna Lubuskiego oraz Stowarzyszenie Bractwo św. Jakuba Apostoła Oddział w Ośnie Lubuskim. Wśród prelegentów reprezentowani byli pracownicy Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie Wlkp.
Z pierwszym referatem wystąpił prof. dr hab. Jarosław Jarzewicz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tematem wystąpienia była historia budowy kościoła parafialnego w Ośnie Lubuskim oraz czytelne w fazy budowlane w strukturze świątyni. W następnej kolejności mgr Władysław Chrostowski wygłosił referat poświęcony symbolice świątyni chrześcijańskiej. Natomiast występująca po nim dr Bożena Grabowska zaprezentowała dzieje kościoła pw. św. Trójcy w Ośnie. Po przerwie kawowej dr inż. arch. Maciej Płotkowiak omówił prace zabezpieczające przeprowadzone w 2014 roku przy filarach kościoła parafialnego w Ośnie. Następnie mgr Błażej Skaziński zaprezentował referat poświęcony treściom symboliczno-ideowym przedstawień umieszczonych na zwornikach w kościele joannickim w Słońsku. W ostatnim wystąpieniu mgr Krzysztof Socha przedstawił wyniki badań archeologicznych prowadzonych w miejscu dawnej siedziby biskupów lubuskich w Górzycy, a także pochodzące stamtąd zabytki archeologiczne.
Sesja była już kolejnym tego typu przedsięwzięciem, wpisującym się w program pn. „Colloquia Lubuskie”, poświęcony studiom nad biskupstwem lubuskim, jego związkom i dziedzictwem kulturowym. Materiały z sesji publikowane są w cyklicznym wydawnictwie pn. „Colloquia Lubuskie”. Wystąpieniom prelegentów przysłuchiwali się licznie przybyli regionaliści, sympatycy zabytków i dziedzictwa przeszłości oraz młodzież szkolna.  

 

Zobacz również

2 maja 2025 r. – Urząd będzie nieczynny

Zgodnie z zarządzeniem nr 6 Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu

Chotków - mechanizm zegara wieżowego

Mechanizm zegara wieżowego

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: : kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w miejscowości Chotków,  gm. Brzeźnica, pow. żagański Autor / warsztat:

Kamień Pomorski - katedra - przewóz renesansowej płyty nagrobnej odzyskanej po kradzieży

Przewiezienie, odzyskanej przez Policję Zachodniopomorską, renesansowej płyty nagrobnej zdeponowanej w katedrze w Kamieniu Pomorskim

W dniu 09.04.2025  r. w obecności przedstawicieli Policji i służb konserwatorskich, Wicestarosta Krośnieński Pan Ryszard Zakrzewski odebrał renesansową płytę nagrobną 

Zobacz również

Skip to content