W dniu 13 września br. w jednej z miejscowości w powiecie międzyrzeckim został odkryty skarb przedmiotów z brązu pochodzący z okresu kultury unietyckiej z wczesnej epoki brązu. Skarb składa się z dwóch tarczy brązowych prawdopodobnie z przedstawieniami solarnymi o wym. 21,6 x 21,3 cm, jednego naszyjnika o wym. 16,5 x 14,9 cm oraz jednego naramiennika o wym. 13,4 x 11,0 cm. Przedmioty świadczą o niezwykle bogatej kulturze materialnej ludności pradziejowej zamieszkującej te tereny. Tarcze mogą być kojarzone z dyskiem solarnym z Nebry (południowe Niemcy), odnalezionym w 1999 roku. Obiekt ten z uwagi na swoje wartości kulturowe wpisany został na listę UNESCO „Pamięć świata”.
Przypadkowy znalazca skarbu zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami dokonał zgłoszenia i zarazem przekazał zespół zabytków Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków. Skarb został zdeponowany w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. To już kolejne tego typu znalezisko. Trzy lata temu skarb przedmiotów z brązu z okresu kultury łużyckiej został odkryty w Deszcznie i obecnie znajduje się w zbiorach gorzowskiego muzeum.
„Międzyrzecz – zamek piastowski z zespołem dworsko- parkowym” uznany rozporządzeniem Prezydenta RP za pomnik historii
Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 listopada 2024 r. „Międzyrzecz – zamek piastowski z zespołem dworsko- parkowym” został uznany