Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Spotkanie Grupy Ekspertów ds. ochrony zabytkowych rezydencji na pograniczu polsko-niemieckim w Zielonej Górze – Ochli

Spotkanie Grupy Ekspertów ds. ochrony zabytkowych rezydencji na pograniczu polsko-niemieckim w Zielonej Górze-Ochli 25-26.03.2025

Spotkanie Grupy Ekspertów ds. ochrony zabytkowych rezydencji na pograniczu polsko-niemieckim zorganizowane zostało  25 i 26 marca w Zielonej Górze-Ochli. Grupa powstała w 2014 r., dwa lata później została nagrodzona Złotym Medalem na Targach DENKMAL w Lipsku za wystawę prezentującą problematykę ochrony zamków, dworów i pałaców, m.in. w kontekście  stanu zachowania i zagospodarowania zabytków. W ubieglym roku  w Lipsku ponownie zaprezentowano efekty współpracy z okazji jubileuszu 10-lecia działalności Grupy.  W jej skład wchodzą m.in.konserwatorzy zabytków z wojewodztw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego i Krajów Związkowych: Pomorze Przednie i Meklemburgia, Brandenburgia i Saksonia, a także przedstawiciele Ministerstw w tych Krajach Związkowych,  Narodowego Instytutu Dziedzictwa, organizacji pozarządowych, Parku w Branitz, Uniwersytetu Viadrina. 

W naszym spotkaniu wziął udział Pan Maciej Siwicki Wicewojewoda Lubuski, a gości przywitał gospodarz zabytkowego dworu w Zielonej Górze-Ochli Pan Tadeusz Woźniak. Uczestnicy spotkania zwiedzili dwór oraz zabytki w Muzeum Etnograficznym, a w trakcie spaceru po Zielonej Górze- zabytki związane z historią winiarstwa m.in. piwnicę w dawnym Domu Stanów Ziemskich przy ul. Sikorskiego i piwnicę przy pl. Słowiańskim zaadaptowaną na cele konferencyjne. 

To były dwa dni pełne wrażeń i pozytywnej energii, z ważnymi ustaleniami na przyszłość. Cieszymy się, że mogliśmy gościć Grupę Ekspertów w naszym województwie. Serdecznie dziękujemy Dyrekcji Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze-Ochli za pomoc w organizacji tego wydarzenia.

Barbara Bielinis-Kopeć

Zobacz również

Borów Polski chorągiew procesyjna Madonna z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem fot. 1967

Barokowy obraz z przedstawieniem Madonny z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem dekorujący chorągiew procesyjną

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: kościół filialny pw. św. Klemensa w miejscowości Borów Polski,  gm. Nowe Miasteczko, pow. nowosolski Autor / warsztat: warsztat śląski (Mertin Lefler

2 maja 2025 r. – Urząd będzie nieczynny

Zgodnie z zarządzeniem nr 6 Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu

Chotków - mechanizm zegara wieżowego

Mechanizm zegara wieżowego

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: : kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w miejscowości Chotków,  gm. Brzeźnica, pow. żagański Autor / warsztat:

Zobacz również

Skip to content