Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Spotkanie informacyjne dla detektorystów

Na wniosek Stowarzyszenia Lubuska Grupa Eksploracyjna „Nadodrze” w dniu 28 lutego 2014 r. w auli Rektoratu Uniwersytetu Zielonogórskiego w Zielonej Górze Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków zorganizował otwarte spotkanie informacyjne, dotyczące problematyki prawnej w zakresie poszukiwań zabytków przy użyciu detektorów. Przybyli na nie archeolodzy, członkowie stowarzyszenia i inne osoby zainteresowane tą problematyką.
Na zaproszenie konserwatora do Zielonej Góry przyjechali pracownicy Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie. Pan Marcin Sabaciński z NID wygłosił referat pt. „Poszukiwanie zabytków – aspekty prawne”. Następnie Pan Sławomir Kałagate ze Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich Oddział Lubuski przedstawił „Przykłady współpracy archeologów z detektorystami w województwie lubuskim”. Na zakończenie Pan Jakub Wrzosek z NID zaprezentował referat pt. „Archeologia pól bitewnych”. Spotkaniu towarzyszyła ożywiona dyskusja, jednak postanowiono, że warto je w przyszłości kontynuować. Zadaniem urzędu konserwatorskiego jest przybliżenie wszystkim osobom zainteresowanym poszukiwaniem zabytków obowiązujących przepisów prawa, które wymagają uzyskania pozwolenia konserwatora na podejmowanie tego typu działań. Można również znaleźć pole do współpracy, którym jest realizowany w województwie lubuskim pilotażowy program „Ewidencji pól bitewnych”, gdzie archeolodzy wspólnie z detektorystami mogą wspólnie poszukiwać śladów stoczonych walk, jak miało to już miejsce w ubiegłym roku na terenach wokół wsi Kije. 

 

wystąpienie M. Sabacińskiego z NID na Youtube:
http://www.youtube.com/watch?v=u8JQ-_dS3g8

 

Zobacz również

Brzeźnica - figura św. Jana Nepomucena skradziona z kapliczki przed plebanią

Barokowa figura św. Jana Nepomucena z kapliczki przed plebanią w Brzeźnicy

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: kapliczka usytuowana przed plebanią przy ob. ul. Zielonogórskiej 25 w miejscowości Brzeźnica,  gm. Brzeźnica, pow. żagański Autor / warsztat:

Seminarium w Mierzęcinie 2024

Seminarium w ramach cyklu „Konferencje konserwatorskie – architektura i budownictwo drewniane” w Mierzęcinie

Seminarium w ramach cyklu „Konferencje konserwatorskie – architektura i budownictwo drewniane” to był temat dzisiejszego spotkania w Mierzęcinie, zorganizowanego przez

Konferencja PKN ICOMOS „Autentyzm zabytków" 2024

Konferencja PKN ICOMOS „Autentyzm zabytków”

Podczas konferencji PKN ICOMOS, która odbyła się w dniach 2-3 grudnia br. na Zamku Królewskim w Warszawie  pt. „Autentyzm zabytków

Zobacz również

Skip to content