Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Spotkanie informacyjne dla detektorystów

Na wniosek Stowarzyszenia Lubuska Grupa Eksploracyjna „Nadodrze” w dniu 28 lutego 2014 r. w auli Rektoratu Uniwersytetu Zielonogórskiego w Zielonej Górze Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków zorganizował otwarte spotkanie informacyjne, dotyczące problematyki prawnej w zakresie poszukiwań zabytków przy użyciu detektorów. Przybyli na nie archeolodzy, członkowie stowarzyszenia i inne osoby zainteresowane tą problematyką.
Na zaproszenie konserwatora do Zielonej Góry przyjechali pracownicy Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie. Pan Marcin Sabaciński z NID wygłosił referat pt. „Poszukiwanie zabytków – aspekty prawne”. Następnie Pan Sławomir Kałagate ze Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich Oddział Lubuski przedstawił „Przykłady współpracy archeologów z detektorystami w województwie lubuskim”. Na zakończenie Pan Jakub Wrzosek z NID zaprezentował referat pt. „Archeologia pól bitewnych”. Spotkaniu towarzyszyła ożywiona dyskusja, jednak postanowiono, że warto je w przyszłości kontynuować. Zadaniem urzędu konserwatorskiego jest przybliżenie wszystkim osobom zainteresowanym poszukiwaniem zabytków obowiązujących przepisów prawa, które wymagają uzyskania pozwolenia konserwatora na podejmowanie tego typu działań. Można również znaleźć pole do współpracy, którym jest realizowany w województwie lubuskim pilotażowy program „Ewidencji pól bitewnych”, gdzie archeolodzy wspólnie z detektorystami mogą wspólnie poszukiwać śladów stoczonych walk, jak miało to już miejsce w ubiegłym roku na terenach wokół wsi Kije. 

 

wystąpienie M. Sabacińskiego z NID na Youtube:
http://www.youtube.com/watch?v=u8JQ-_dS3g8

 

Zobacz również

Borów Polski chorągiew procesyjna Madonna z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem fot. 1967

Barokowy obraz z przedstawieniem Madonny z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem dekorujący chorągiew procesyjną

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: kościół filialny pw. św. Klemensa w miejscowości Borów Polski,  gm. Nowe Miasteczko, pow. nowosolski Autor / warsztat: warsztat śląski (Mertin Lefler

2 maja 2025 r. – Urząd będzie nieczynny

Zgodnie z zarządzeniem nr 6 Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu

Chotków - mechanizm zegara wieżowego

Mechanizm zegara wieżowego

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: : kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w miejscowości Chotków,  gm. Brzeźnica, pow. żagański Autor / warsztat:

Zobacz również

Skip to content