Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Spotkanie poświęcone odbudowie willi projektu Ludwiga Miesa van der Rohe w Gubinie

W dniu 4 stycznia 2019 r. w Urzędzie Miejskim w Gubinie odbyło się spotkanie poświęcone odbudowie willi zaprojektowanej przez Ludwiga Miesa van der Rohe dla gubińskiego fabrykanta Ericha Wolfa. Willa została wniesiona w 1926 r.  Przy tej realizacji architekt po raz pierwszy zastosował nowatorską koncepcję przestrzenną oraz materiały budowlane, które wcześniej pojawiały się w jego wizjonerskich projektach. Stał się on kluczowy dla jego późniejszych prac jak i dla ogólnego rozwoju modernistycznej architektury.
Willa była położona na wysokim nabrzeżu Nysy z widokiem na rzekę i miasto z jego przemysłowym krajobrazem. Budynek został uszkodzony w trakcie działań wojennych w 1945 r. Ze zdjęcia lotniczego wykonanego w 1946 r., dokumentującego zniszczenia wojenne Gubina wynika, że nie został on doszczętnie zniszczony. Opuszczony obiekt został ostatecznie rozebrany w 2. poł. XX w., a w jego miejscu utworzono skwer miejski. Z dawnego założenia zachowały się pozostałości tarasowego ogrodu, opadającego w kierunku Nysy.
Nieistniejąca już willa w Gubinie uznawana jest za pionierskie dzieło modernizmu. Przed kilku laty pojawiła się inicjatywa odbudowy tego obiektu, podobnie jak odbudowano inną z realizacji tego architekta – pawilon w Barcelonie. 
W sprawę odbudowy willi zaangażował się Pan Florian Mausbach architekt z Berlina oraz inne środowiska architektów z Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Odbyło się kilka spotkań, m.in. przy udziale władz miasta Gubina i Guben, które sprzyjają realizacji tego pomysłu. Odtworzenie budynku w oparciu o dawne plany, na jego pierwotnym miejscu, w otoczeniu, przywróconego do stanu pierwotnego, ogrodu, z ekspozycją na skarpie,  byłoby również dopuszczalne ze strony urzędu konserwatorskiego. Pamiętając, iż jest to pionierskie dzieło wybitnego architekta,  trudno odmówić takiemu działaniu uzasadnienia.
 
 

Zobacz również

Pod koniec grudnia 2024 r. ukazał się kolejny tom Lubuskich Materiałów Konserwatorskich

Z końcem ubiegłego roku ukazał się kolejny tom rocznika Lubuskie Materiały Konserwatorskie, z którym można się zapoznać- link poniżej.  Dziękujemy

Brzeźnica - figura św. Jana Nepomucena skradziona z kapliczki przed plebanią

Barokowa figura św. Jana Nepomucena z kapliczki przed plebanią w Brzeźnicy

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: kapliczka usytuowana przed plebanią przy ob. ul. Zielonogórskiej 25 w miejscowości Brzeźnica,  gm. Brzeźnica, pow. żagański Autor / warsztat:

Seminarium w Mierzęcinie 2024

Seminarium w ramach cyklu „Konferencje konserwatorskie – architektura i budownictwo drewniane” w Mierzęcinie

Seminarium w ramach cyklu „Konferencje konserwatorskie – architektura i budownictwo drewniane” to był temat dzisiejszego spotkania w Mierzęcinie, zorganizowanego przez

Zobacz również

Skip to content