Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Spotkanie robocze wojewódzkich konserwatorów zabytków w Łodzi

W dniach 26-28 czerwca w Łodzi zorganizowano robocze spotkanie wojewódzkich konserwatorów zabytków z dyrekcją i pracownikami Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie. Gości przywitali: Wojciech Szegendowski Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków i arch. Paweł Filipowicz Kierownik Terenowego Oddziału NID w Łodzi. Na wstępie Pani Paulina Florianowicz Dyrektor NID omówiła bieżącą działalność instytucji. Poinformowała konserwatorów m.in. o postępie prac związanych z rozpoznaniem zasobu zabytków (wpisanych do rejestru zabytków) na terenie całego kraju, który jest zaawansowany w ok. 80 %.  Omawiano zasady dalszej współpracy, uznając m.in., iż należy powołać roboczy zespół, składający się z przedstawicieli wojewódzkich konserwatorów zabytków oraz pracowników NID, który zajmie się problematyką ewidencji zabytków. Omawiano również dotychczasową współpracę pomiędzy Wojewódzkimi Urzędami Ochrony Zabytków i Oddziałami Terenowymi NID oraz zasady jej kontynuacji.
Podczas pobytu w Łodzi konserwatorzy zapoznali się z problematyką ochrony zabytków w mieście. Zwiedzano m.in. zakłady Scheiblera, które czekają jeszcze na zagospodarowanie; „Księży Młyn”, zaadaptowany m.in. na mieszkania po pracach remontowych; planowany do prac konserwatorskich dawny pałac Poznańskiego (siedziba Akademii Muzycznej w Łodzi) z bogatym wystrojem i wyposażeniem wnętrz oraz cmentarz Żydowski. Na zakończenie udano się do Zgierza, gdzie dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych udało się poprawić stan techniczny oraz przywrócić dawny wygląd domów tkaczy. Konserwatorzy mieli okazję zapoznać się z prowadzonymi w ostatnich latach pracami konserwatorskimi w zabytkowych fabrykach, budynkach robotników, przy zabytkowych nagrobkach oraz ze specyfiką ochrony łódzkich zabytków, w tym szczególnie – zabytków techniki.

 

Zobacz również

Borów Polski chorągiew procesyjna Madonna z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem fot. 1967

Barokowy obraz z przedstawieniem Madonny z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem dekorujący chorągiew procesyjną

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: kościół filialny pw. św. Klemensa w miejscowości Borów Polski,  gm. Nowe Miasteczko, pow. nowosolski Autor / warsztat: warsztat śląski (Mertin Lefler

2 maja 2025 r. – Urząd będzie nieczynny

Zgodnie z zarządzeniem nr 6 Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu

Chotków - mechanizm zegara wieżowego

Mechanizm zegara wieżowego

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: : kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w miejscowości Chotków,  gm. Brzeźnica, pow. żagański Autor / warsztat:

Zobacz również

Skip to content