W dniu 8 listopada 2010 r. w Trzebiechowie odbyło się seminarium poświęcone różnym źródłom finansowania prac w zabytkach pt. ,,Współczesne problemy wczorajszej świetności, czyli jak pozyskać środki na renowację zabytków’’. Organizatorami seminarium byli Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków i Starosta Zielonogórski. W programie znalazły się wystąpienia Jacka Dąbrowskiego z Departamentu Ochrony Zabytków MKiDN pt. ,,Pozyskiwanie środków na konserwację obiektów zabytkowych z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego‘’; Czesława Fiedorowicza – prezesa Konwentu Euroregionu Sprewa–Nysa–Bóbr pt. „Wykorzystanie środków na zabytki z programu na polsko-niemiecką współpracę transgraniczną” oraz Pawła Sługockiego, dyrektora Departamentu LRPO w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego pt. ,,Lubuski Regionalny Program Operacyjny na rzecz rewitalizacji zabytków w Lubuskiem’’.
W trakcie seminarium właściciele i administratorzy zabytków zaprezentowali swoje doświadczenia w trudnym procesie konserwacji zabytków: Agnieszka Szeląg, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Trzebiechowie wygłosiła referat pt. ,,Kłopotliwy dualizm – zabytek czy dom pomocy społecznej’’, Bartłomiej Bartczak, burmistrz Gubina przybliżył problem największe budowli sakralnej naszego województwa, która od 1945 r. pozostaje w ruinie w referacie pt. ,,Odbudowa gubińskiej Fary z historią w tle’’, a na zakończenie Ignacy Odważny, burmistrz Sulechowa zaprezentował proces adaptacji sulechowskich zabytków w referacie pt. ,,Nowe oblicze Sulechowa, czyli Zamek i Zbór w pięknej szacie". Po dyskusji Barbara Bielinis – Kopeć, Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków zaprezentowała „Walory zabytkowe dawnego zespołu sanatoryjnego w Trzebiechowie’’ i uczestnicy seminarium zwiedzili sanatorium. Należy podkreślić, że seminarium cieszyło się zainteresowaniem, które przekroczyło oczekiwania organizatorów – wzięło w nim udział około 120 osób, co dowodzi wielkiego zapotrzebowania na tego typu spotkania.
Seminarium w ramach cyklu „Konferencje konserwatorskie – architektura i budownictwo drewniane” w Mierzęcinie
Seminarium w ramach cyklu „Konferencje konserwatorskie – architektura i budownictwo drewniane” to był temat dzisiejszego spotkania w Mierzęcinie, zorganizowanego przez