W dniu 23 maja br. w hallu głównym Sejmu otwarto wystawę pt. „Serce Gubina i Guben”, która prezentuje dorobek na polu współpracy Polaków i Niemców wokół idei odbudowy ruin fary w Gubinie. Jest to największa budowla sakralna w województwie lubuskim, która została zniszczona podczas działań wojennych w 1945 r. Jej monumentalna bryła do dnia dzisiejszego góruje nad miastem. Wystawę zainicjowali poseł Waldemar Sługocki i burmistrz miasta Gubina Bartłomiej Bartczak. Honorowy patronat nad nią objęła marszałek Sejmu Ewa Kopacz.
Idea odbudowy zabytku jako Centrum Kultury i Komunikacji zrodziła się w 2005 r., zainicjowali ją mieszkańcy Gubina i Guben. Realizacji tego przedsięwzięcia podjęły się dwie partnerskie organizacje: polska fundacja Fara Gubińska oraz niemieckie Stowarzyszenie Wspierające Odbudowę Kościoła Farnego w Gubinie. Odbudowę od początku wspiera samorząd lokalny oraz Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków a honorowy patronat nad nią objął minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oraz minister spraw zagranicznych Niemiec Frank Walter Steinmeier.
Wystawa składa się z 10 plansz ukazujących współpracę Polaków i Niemców oraz dokonania ostatnich siedmiu lat na rzecz przywrócenia zabytku społeczeństwu. Elementem ekspozycji jest makieta ruin kościoła farnego w skali 1:100 autorstwa Mirosława Gugały. Wystawę będzie można oglądać przez tydzień w hallu głównym Sejmu.
Barokowa figura św. Jana Nepomucena z kapliczki przed plebanią w Brzeźnicy
Miejsce kradzieży/ zaginięcia: kapliczka usytuowana przed plebanią przy ob. ul. Zielonogórskiej 25 w miejscowości Brzeźnica, gm. Brzeźnica, pow. żagański Autor / warsztat: