Zapraszamy na Wojewódzkie Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, które rozpoczną się w o godz. 10.00 w dn. 11 września 2015 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta przy ul. Sikorskiego 107 w Gorzowie Wlkp. Patronat nad tym wydarzeniem objęli: Pani Katarzyna Osos Wojewoda Lubuski, Pani Elżbieta Polak Marszałek Województwa Lubuskiego i Pan Jacek Wójcicki Prezydent Gorzowa Wlkp.
Podczas inauguracji obchodów referat pt. „Straty wojenne Polski w zakresie dziedzictwa kulturowego. Zagadnienie z dziedziny historii czy spraw aktualnych”, wygłosi Pani dr Monika Kuhnke Radca Ministra w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Warszawie. Będzie on wprowadzeniem do towarzyszącej Obchodom konferencji naukowej pt. „DZIEDZICTWO KULTUROWE NA ZIEMI LUBUSKIEJ PO 1945 ROKU. LOSY, OCHRONA I WYZWANIA W PERSPEKTYWIE POWOJENNEGO SIEDEMDZIESIĘCIOLECIA”. Inicjatorem tego wydarzenia jest Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Trud organizacji konferencji wzięło na swoje barki Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Zielonej Górze, we współpracy z: Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp., Archiwum Państwowym w Zielonej Górze, Archiwum Państwowym w Gorzowie Wlkp., Polsko-Niemieckim Instytutem Badawczym Collegium Polonicum w Słubicach, Instytutem Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp.
Warto przypomnieć, że Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy. Celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.
W województwie lubuskim organizujemy Wojewódzkie Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa od 2006 roku.
Tematem tegorocznej edycji EED w Polsce jest Utracone dziedzictwo. W obszarze zainteresowań znajdują się wszelkie elementy utraconego dziedzictwa – poczynając od strat w zasobach dziedzictwa kulturowego Polaków, będących wynikiem tragicznych wydarzeń wojennych, których 70. rocznicę zakończenia obchodzimy w 2015 roku, poprzez utratę materialnych źródeł tożsamości, spowodowaną decyzją polityczną o zmianie granic, a w konsekwencji przesiedleniu wielu tysięcy ludzi, po powracający w licznych dyskusjach problem utraconych w różnych okolicznościach skarbów narodowych, kolekcji sztuki, cennych zabytków architektury, zapomnianych lokalnych tradycjach etc. W temat ten wpisuje się konferencja naukowa, której celem będzie próba odpowiedzi na pytania o przebieg procesu adaptacji szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego Ziemi Lubuskiej w powojennym siedemdziesięcioleciu na tle zjawisk politycznych, społecznych, gospodarczych począwszy od roku 1945 do chwili obecnej.
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.