Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Wojewódzkie Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Zaborze

13 września 2016 r. w pałacu w Zaborze odbyły się Wojewódzkie Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa przy udziale Marszałka Województwa Lubuskiego, Wójta Gminy Zabór oraz dyrekcji SPOZ Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze. Inicjatorem obchodów był Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Temat przewodni tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa brzmi: Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki. Pałac w Zaborze, który przywrócony został do dawnej świetności w swej zewnętrznej szacie, dzięki prowadzonym w ostatnich latach pracom remontowo-konserwatorskim, doskonale wpisuje się w ten temat, którego celem jest zwrócenie uwagi na fakt, że wiele zabytków jest nośnikami istotnych społecznie wartości duchowych związanych z wiarą, sztuką i historią.
Wzorem lat ubiegłych, podczas inauguracji obchodów, wręczano Odznaki „Za opiekę nad Zabytkami”, przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Złotą odznakę „Za opiekę nad zabytkami” otrzymał długoletni dyrektor pałacu w Zaborze Pan Krzysztof Krzyżanowski. Wyróżniono również osoby zaangażowane w prace związane z rewaloryzacją parku pałacowego w Brodach. Złotą odznakę „Za opiekę nad zabytkami” otrzymał Pan Rudolf Schroeder kierownik seminariów parkowych z Drezna, zaś srebrne – Pan Sven Zbuer zastępca Burmistrza Miasta Forst, Pan Claudius Wecke kierownik parku w Branitz, Pan Ryszard Kowalczuk Wójt Gminy Brody oraz Pani Helena Miklaszewska pracownik Urzędu Gminy w Brodach. Wręczenia odznak dokonali Pan Robert Paluch Wicewojewoda Lubuski i Pani Elżbieta Anna Polak Marszałek Województwa Lubuskiego.
W trakcie uroczystości zaprezentowano m.in., działalność samorządu województwa na rzecz popularyzacji tradycji winiarskich regionu, walory kulturowe i przyrodnicze gminy Zabór, historię pałacu w Zaborze oraz wyniki prowadzonych w zabytku badań konserwatorskich. Uczestnicy obchodów mieli także okazję zwiedzić pałac w Zaborze oraz Lubuskie Centrum Winiarstwa. O wielkim oddźwięku społecznym tego typu wydarzeń świadczy udział blisko 130 osób.
 
 

Zobacz również

Ogłoszenie o naborze na stanowisko Powiatowego Konserwatora Zabytków w Świebodzinie

Starosta Świebodziński ogłosił nabór na samodzielne stanowisko – Powiatowego Konserwatora Zabytków. Ogłoszenie jest dostępne pod adresem: https://samorzad.gov.pl/web/powiat-swiebodzinski/powiatowy-konserwator-zabytkow3 Termin składania aplikacji:

Sesja naukowa „Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości”

W dniu 24.05.2024 r. w zamku w Kożuchowie odbyła się sesja naukowa Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości. Konferencję otworzył

Szkolenie lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich

Zakończyliśmy właśnie kolejne z cyklicznych szkoleń lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich, które odbyło się w Słońsku i Ośnie Lubuskim. Zaprezentowaliśmy

Table of Contents

Skip to content