Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków

Tegoroczne Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków odbyły się w dn. 12 kwietnia br. w pałacu w Gliśnie na terenie gminy Lubniewice. Patronat nad uroczystością objął Wojewoda Lubuski. Współorganizatorami obchodów byli Gmina Lubniewice i Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Zielonej Górze.
Licznie zgromadzonych gości z Polski i Niemiec przywitał Pan Tomasz Jaskuła Burmistrz Lubniewic. Uroczystość uświetnił swą obecnością J. E. Ks. dr Stefan Regmunt Biskup Ordynariusz Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.
W trackie uroczystości dr Barbara Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków wręczyła nagrody Lubuskie Konserwacje 2013. Ich laureatami w kategorii za prace konserwatorsko-restauratorskie w zabytku zostali:
• Parafia Rzymskokatolicka pw. ŚŚ. Szymona i Judy Tadeusza w Kosieczynie – za realizację kompleksowych prac konserwatorsko-restauratorskich w kościele w Kosieczynie,
• Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie jako kontynuatora działalności poprzedzających go instytucji tj. Zarządu Ochrony i Konserwacji Zespołów Pałacowo – Ogrodowych; Ośrodka Ochrony Zabytkowego Krajobrazu oraz Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków – za przeprowadzenie kompleksowych prac konserwatorsko-restauratorskich i robót budowlanych związanych z rewaloryzacją Parku Mużakowskiego w Łęknicy.
W kategorii za adaptację architektoniczną zabytku nagrodę otrzymali:
• Pan Zbigniew Czmuda za prace zrealizowane w zespole pałacowo-parkowo-folwarcznym w Wiechlicach związane z adaptację zespołu cele Rehabilitacyjnego Ośrodka Rekreacji i Wypoczynku,
•  Właściciele dworu w Rosinie za prace zrealizowane w zespole dworsko-parkowym w Rosinie
W trakcie sesji naukowej zaprezentowano m.in. zabytki gminy Lubniewice, które omówił Błażej Skaziński kierownik Delegatury w Gorzowie Wlkp. Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze. Prof. Jan Skuratowicz z Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu  wygłosił referat o architekturze dworów ok. roku 1800. Następnie Pan Paweł Piasecki Dyrektor Zarządzający Landeskrone Sp. z o.o. przedstawił  plany zagospodarowania lubniewickich zamków. Pani Barbara von Campe z Freundeskreises Schlösser und Gärten der Mark przybliżyła działalność Stowarzyszenia na rzecz popularyzacji zabytków z terenu naszego województwa.
Na zakończenie obchodów uczestnicy udali się do Lubniewic i zwiedzili wnętrza Nowego Zamku.

 

 

 


 

Zobacz również

Ogłoszenie o naborze na stanowisko Powiatowego Konserwatora Zabytków w Świebodzinie

Starosta Świebodziński ogłosił nabór na samodzielne stanowisko – Powiatowego Konserwatora Zabytków. Ogłoszenie jest dostępne pod adresem: https://samorzad.gov.pl/web/powiat-swiebodzinski/powiatowy-konserwator-zabytkow3 Termin składania aplikacji:

Sesja naukowa „Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości”

W dniu 24.05.2024 r. w zamku w Kożuchowie odbyła się sesja naukowa Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości. Konferencję otworzył

Szkolenie lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich

Zakończyliśmy właśnie kolejne z cyklicznych szkoleń lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich, które odbyło się w Słońsku i Ośnie Lubuskim. Zaprezentowaliśmy

Table of Contents

Skip to content