Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków przyznał wyróżnienie w ramach nagrody „Lubuskie Konserwacje 2021” dla gminy Czerwieńsk za kompleksowe prace związane z rewaloryzacją zabytku – parku pałacowego w Laskach. Dyplom z rąk Pani Barbary Bielinis-Kopeć Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w dniu 21.04.2021 r., w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, odebrał Pan Burmistrz Piotr Iwanus.
Realizacja projektu rewaloryzacji parku w Laskach dokonana została wysiłkiem wielu fachowców różnych dziedzin, w tym archeologów, historyków, architektów krajobrazu, dendrologów i przyrodników, przy znacznym zaangażowaniu samorządu i lokalnej społeczności. W jej trakcie przeprowadzono badania archeologiczne, odsłaniając zarys fundamentów po istniejącym do końca II wojny światowej pałacu, uczytelniając jego formę w terenie za pomocą trejaży. Przywrócono przebieg ścieżek parkowych i cieków wodnych, pielęgnacji poddano strodrzew. Na terenie parku wprowadzono ławki i lampy. Walor edukacyjny wnoszą rozmieszczone przy ścieżkach nowoczesne w formie tablice przybliżające historię zabytku i życie jego mieszkańców.
W 1681 r. właścicielem wsi Laski został Johann von Arnold i z tą rodziną związana jest historia zespołu pałacowo-parkowego. Ok. 1700 r. Carl Ludwig von Arnold wybudował tu barokowy pałac, który został następnie przebudowany w 1856 r. przez kolejnego właściciela majątku Hansa Adolpha von Kottwitz. Zatrudnił on znanego berlińskiego architekta Augusta Stüllera. Niestety pałac nie przetrwał do naszych czasów. W 1945 r. został spalony, a później rozebrany do fundamentów. Z dawnego zespołu zachowała się oranżeria i park z okazami wiekowych dębów, lip, grabów i kasztanowców, które utrwaliły pamięć o historii tego miejsca i pomogły przywrócić jego niepowtarzalny urok. Rewaloryzacja parku w Laskach stanowi przykład troski samorządu i mieszkańców o zachowanie kulturowej i przyrodniczej spuścizny przeszłości. Bardzo dziękujemy i zapraszamy do spacerów po tym pięknym parku.
„Międzyrzecz – zamek piastowski z zespołem dworsko- parkowym” uznany rozporządzeniem Prezydenta RP za pomnik historii
Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 listopada 2024 r. „Międzyrzecz – zamek piastowski z zespołem dworsko- parkowym” został uznany