Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Wystawa „Księstwo Carolath-Beuthen. Źródła do dziejów”

W dniu 4 marca 2014 r. w Archiwum Państwowym w Zielonej Górze odbył się wernisaż wystawy poświęconej źródłom do dziejów księstwa Carolath-Beuthen, którego najwspanialszym świadectwem świetności jest zamek w Siedlisku. Wystawa, wykorzystując materiały graficzne, plany, przekazy ikonograficzne oraz źródła archiwalne, obrazuje działalność kulturotwórczą rodu von Schoenaich. Jej organizatorami są Archiwum Państwowe w Zielonej Górze, Muzeum Miejskie w Nowej Soli, Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz Fundacja Karolat. W ekspozycji wykorzystano m.in. zdjęcia zamku w Siedlisku z początku lat 60. XX wieku ze zbiorów Wojewódzkiego Urzędu ochrony Zabytków w Zielonej Górze. Ponadto Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków przekazał Archiwum Państwowemu w Zielonej Górze projekty przebudowy skrzydła południowego zamku opracowane przez C. Luedecke w 1863 r., które dotąd znajdowały się w archiwum urzędu konserwatorskiego. Umożliwi to szerszy dostęp do tej dokumentacji i wzbogaci zbiory Archiwum Państwowego w Zielonej Górze. Protokół przekazania dokumentacji podpisali dr B. Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków i dr T. Dzwonkowski Dyrektor Archiwum Państwowego w Zielonej Górze.
 

Zobacz również

Pod koniec grudnia 2024 r. ukazał się kolejny tom Lubuskich Materiałów Konserwatorskich

Z końcem ubiegłego roku ukazał się kolejny tom rocznika Lubuskie Materiały Konserwatorskie, z którym można się zapoznać- link poniżej.  Dziękujemy

Brzeźnica - figura św. Jana Nepomucena skradziona z kapliczki przed plebanią

Barokowa figura św. Jana Nepomucena z kapliczki przed plebanią w Brzeźnicy

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: kapliczka usytuowana przed plebanią przy ob. ul. Zielonogórskiej 25 w miejscowości Brzeźnica,  gm. Brzeźnica, pow. żagański Autor / warsztat:

Seminarium w Mierzęcinie 2024

Seminarium w ramach cyklu „Konferencje konserwatorskie – architektura i budownictwo drewniane” w Mierzęcinie

Seminarium w ramach cyklu „Konferencje konserwatorskie – architektura i budownictwo drewniane” to był temat dzisiejszego spotkania w Mierzęcinie, zorganizowanego przez

Zobacz również

Skip to content