W dniu 28 kwietnia 2011 r. w zespole poaugustiańskim w Żaganiu odbyły się Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Honorowy patronat nad uroczystością objęli J.E. Ks dr. Stefan Regmunt Biskup Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz Helena Hatka Wojewoda Lubuski. Współorganizatorami uroczystości byli Gmina Żagań i Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Zielonej Górze.
Nie przypadkowo na miejsce tegorocznych obchodów wybrano zespół poaugustiański w Żagań. Wymiernym dowodem unikatowej klasy zabytku jest wpisanie zespołu na listę pomników historii na mocy Rozporządzenia Prezydenta RP z dn. 28.02.2011 r. Spójne jest to z ideą obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, którą jest zaprezentowanie społeczeństwu zabytków mających szczególne znaczenie dla dziedzictwa światowego i wielokulturowości w naszym kraju.
W trakcie uroczystości wręczono przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaki „Za opiekę nad zabytkami”. Otrzymali je:
„Złota Odznaka za Opiekę nad Zabytkami”
ks. dr Władysław Kulka
Proboszcz Parafia Rzymsko – Katolicka pw. Wniebowzięcia NMP w Żaganiu, który od 1994 r. sprawuje opiekę nad zabytkiem będącym perłą architektury Żagania – zespołem dawnego klasztoru augustianów i kościołem pw. Wniebowzięcia NMP. Wzorowo wypełnia rolę administratora zabytków, których zachowanie w dobrym stanie, mocno leży mu na sercu. Poprzez swoją pasję i zaangażowanie na przestrzeni wielu lat pracy przyczynił się do skutecznej poprawy stanu zachowania zabytkowych świątyń. Szczególną troską otacza też zabytkowe wyposażenie kościołów dbając o ich zabezpieczenie. W latach 2001-2010 zrealizował m.in. prace konserwatorskie i restauratorskie przy polichromiach we wnętrzu klasztoru augustianów, remonty dachów w kościołach pw. Wniebowzięcia NMP i śś. Piotra i Pawła, remont elewacji kościoła pw. św. Ducha w Żaganiu. Ksiądz proboszcz był również współtwórcą ekspozycji muzealnej na emporze w kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia NMP, gdzie przechowywane są różnego rodzaju zabytki wycofane z kultu, udostępnione dla licznych wycieczek szkolnych i turystycznych.
„Srebrna Odznaka za Opiekę nad Zabytkami”
Pan Marian Ryszard Świątek
Radny Miasta Żagań, Społeczny Opiekun Zabytków
Pan Marian R. Świątek jest znanym w Żaganiu społecznikiem, uczestnikiem wydarzeń kulturalnych oraz związanych z popularyzacją dziedzictwa kulturowego miasta.
Był współorganizatorem polsko – niemieckiego obozu wolontariuszy zajmujących się opieką nad grobami wojennymi oraz obchodów 800 – lecia miasta Żagania.
Jako społeczny opiekun zabytków aktywnie uczestniczy w nadzorze nad licznymi pracami prowadzonymi w zabytkach na terenie miasta, służy pomocą przy kwerendzie archiwalnej.
Z niezwykłym zaangażowaniem oprowadza młodzież po żagańskich zabytkach podkreślając rolę dziedzictwa kulturowego w rozwoju miasta. Systematycznie prowadzi wykłady w szkołach na terenie gminy Żagań oraz na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Żaganiu z dziedziny historii i sztuki regionu. Publikuje w prasie regionalnej polskiej i niemieckiej popularyzując regionalne zabytki.
„Srebrna Odznaka za Opiekę nad Zabytkami”
Pan Adam Marcin Raciborski
Stowarzyszenie Akademia Rozwoju Przedsiębiorczości
Pan Adam M. Raciborski od wielu lat współpracuje z Parafią pw. Wniebowzięcia NMP w Żaganiu w kwestii promocji oraz rewitalizacji zespołu opackiego w Żaganiu. Skutecznie doprowadził do wzmocnienia zainteresowania zabytkiem wśród wielu instytucji szkolnictwa wyższego (w tym uniwersytetu Wrocławskiego, Opolskiego oraz Poznańskiego). Wykorzystując nabyte kontakty doprowadził do stworzenia zespołu naukowego, który opracował wniosek o nadanie dla Opactwa w Żaganiu tytułu Pomnik Historii.
Dzięki pracy Pana Adama Raciborskiego i jego regularnej inwentaryzacji obiektów w rejonie Żagania oraz koordynacji przez niego projektu „Szlak Michaela Willmanna” została podjęta decyzja o zorganizowaniu dużej wystawy monograficznej J. J. Knechtla w Muzeum Miedzi w Legnicy, co doprowadzi także do konserwacji szeregu obrazów tego malarza z wielu obiektów w Żaganiu, Stanowie, Solnikach oraz Nowej Koperni.
B.Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków wręczyła również nagrody „Lubuskie Konserwacje 2011”, które otrzymali:
• Gmina Lubsko za prace restauratorskie i roboty budowlane przy elewacjach renesansowego ratusza w Lubsku
• Gmina Strzelce Krajeńskie za kompleksowe prace konserwatorsko-restauratorskie przy pomniku L. Nostera w Strzelcach Krajeńskich
• Gmina Zielona Góra o statusie miejskim za kompleksowe prace konserwatorsko-restauratorskie i prace budowlane związane z adaptacją architektoniczną ratusza w Zielonej Górze na cele Centrum Promocji i Informacji Turystycznej,
• Gmina Zielona Góra o statusie miejskim za kompleksowe prace konserwatorsko-restauratorskie i prace budowlane związane z adaptacją architektoniczną kamienicy przy ul. Reja 6 w Zielonej Górze na cele biurowe.
W trakcie sesji naukowej, w referatach wygłoszonych przez M. Szymańską-Dereń, A. Mułę i K. Domagalską, zaprezentowano historię i najcenniejsze zabytki zespołu poaugustiańskiego w Żaganiu, zaś na koniec "Szlak Michaela Willmanna w diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej" przybliżył G. Zajączkowsk. Licznie zgromadzeni goście wysłuchali następnie koncert przygotowany przez uczniów Szkoły Muzycznej w Żaganiu oraz zwiedzili wnętrza klasztoru i kościoła, których historię i najcenniejsze zabytki zaprezentowali A. Raciborski i A. Muła.