Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Zaginięcie (kradzież?) obrazu „Zmartwychwstanie”

Olbrachtów - obraz Zmartwychwstanie

Przed dniem 19.04.1974 r. z kościoła par. pw. św. Michała Archanioła w Olbrachtowie, pow żarski został skradziony (zaginął?) obraz  przedstawiający Zmartwychwstanie Chrystusa. Obraz  w kształcie prostokąta stojącego, w momencie zaginięcia oprawiony w prostą, drewnianą, profilowaną ramę.  W centralnej partii obrazu ukazany Chrystus unoszący  się nad otwartym grobem w, rozszerzającym się ukośnie ku górze,  słupie światła, na tle ciemnych, skłębionych obłoków. Postać o wydłużonych proporcjach ciała, głowie otoczonej promienistą aureolą,  długich, opadających na ramiona włosach, bujnej brodzie i wąsach. Chrystus lewą ręką ujmuje drzewce czerwonej, rozwianej  chorągwi, prawą  dłoń wyciąga do  góry. Postać okryta jest czerwonym płaszczem przerzuconym przez prawe ramię, biodra ma przepasane wąskim, pofałdowanym perizonium o końcu rozwianym za lewym biodrem. Poniżej Chrystusa ustawiony ukośnie, prosty grób o odsuniętej płycie. Przy grobie śpią trzej żołnierze. Po lewej stronie przedstawienia ukazane trzy Marie zdążające  do grobu, powyżej Golgota z dwoma krzyżami, w tle – wschodzące słońce.  Po lewej stronie u dołu w polu w kształcie prostokąta leżącego, na jasnym tle namalowana inskrypcja treści: „Aō: 1705. Ist dieses / Bilt und Alltar gemahlet / und Renoviret Worden. im / Monat Iūnio.” Data 1705 r. odnosi się do renowacji ołtarza i – zapewne – namalowania nowego obrazu „Zmartwychwstania” z napisem upamiętniającym prace.

Warsztat dolnołużycki.

Technika mieszana, tempera (?) na desce.

Orientacyjne wymiary: wysokość  – około 45 cm, szerokość – około 26 cm.

Obraz „Zmartwychwstanie”  figuruje w wojewódzkiej ewidencji zabytków.

Obraz został zgłoszony do Krajowego wykazu zabytków skradzionych lub  wywiezionych za  granicę niezgodnie z prawem (nr karty 11853). Wykaz ten  jest  dostępny w  Internecie pod  adresem: https://www.skradzionezabytki.pl/. Osoby posiadające informacje na temat skradzionego obiektu proszone są  o przekazanie ich Lubuskiej Policji, bądź Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.

Kamila Domagalska

Zobacz również

Brzeźnica - figura św. Jana Nepomucena skradziona z kapliczki przed plebanią

Barokowa figura św. Jana Nepomucena z kapliczki przed plebanią w Brzeźnicy

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: kapliczka usytuowana przed plebanią przy ob. ul. Zielonogórskiej 25 w miejscowości Brzeźnica,  gm. Brzeźnica, pow. żagański Autor / warsztat:

Seminarium w Mierzęcinie 2024

Seminarium w ramach cyklu „Konferencje konserwatorskie – architektura i budownictwo drewniane” w Mierzęcinie

Seminarium w ramach cyklu „Konferencje konserwatorskie – architektura i budownictwo drewniane” to był temat dzisiejszego spotkania w Mierzęcinie, zorganizowanego przez

Konferencja PKN ICOMOS „Autentyzm zabytków" 2024

Konferencja PKN ICOMOS „Autentyzm zabytków”

Podczas konferencji PKN ICOMOS, która odbyła się w dniach 2-3 grudnia br. na Zamku Królewskim w Warszawie  pt. „Autentyzm zabytków

Zobacz również

Skip to content