Pomiędzy 08.1966 a 07.05.2009 r. z kościoła parafialnego pw. Najświętszej Trójcy w miejscowości Zielona Góra (daw. Ochla) zaginęła późnorenesansowa rzeźba św. Marka.
Pochodząca z pocz. XVII w., figura była wykonana z drewna, polichromowana. Zaginiona rzeźba należała do wystroju późnorenesansowej ambony usuniętej z wnętrza kościoła w dawnej Ochli (obecnie Zielonej Górze) w ostatniej ćw. XX w. Niewielka figurka ustawiona była na trójkątnej konsolce pod arkadą płyciny balustrady kosza wraz z dwoma innymi przedstawieniami ewangelistów (czwartej rzeźby przedstawiającej św. Łukasza brakowało już w 1966 r.). Święty Mateusz ukazany jest w całej postaci jako stojący na niewielkiej, wypukłej podstawie. W prawej dłoni trzyma otwartą księgę. Włosy krótkie, kręcone, twarz pociągła z zarostem w postaci wąsów i długiej, sięgającej piersi, brody. Święty odziany jest w długą, sięgającą do kostek szatę, odsłaniającą jedynie bose stopy. Na plecy ma narzucony płaszcz związany nad prawym ramieniem. Księgę w ręku św. Mateusza podtrzymuje jego atrybut – anioł odziany w długą, związaną w pasie szatę, z rozcięciem z boku odsłaniającym nogę do połowy uda.
Zabytek został zgłoszony do Krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem (nr karty 11981). Wykaz ten jest dostępny w Internecie pod adresem: https://www.skradzionezabytki.pl/. Osoby posiadające informacje na temat skradzionego obiektu proszone są o przekazanie ich Lubuskiej Policji, bądź Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.
Kamila Domagalska