Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Zaginięcie renesansowej chrzcielnicy

Przed 17 grudnia 2004 r. z kościoła filialnego pw. św. Anny w Konotopie zaginęła renesansowa chrzcielnica. Przed zaginięciem chrzcielnica była rozmontowana.

Chrzcielnica wykonana z piaskowca w 1593 r., poszczególne element łączone na żelazne trzpienie. Chrzcielnica kielichowa o czaszy podzielonej czterema aediculami, w których przedstawiono płaskorzeźbione pojedyncze postaci Ewangelistów(?) stojących pod arkadą. Lizeny wydzielają cztery prostokątne płyciny z płaskorzeźbionymi scenami: Chrztu Chrystusa, Arki Noego i Rzezi niewiniątek (według informacji na karcie ewidencyjnej, A. Bek-Koreń w swojej rozprawie doktorskiej przypuszcza, że było to przedstawienie Chrystusa wśród dzieci). Autor karty ewidencyjnej, a za nim A. Bek-Koreń, podają, że na czaszy występują po trzy arkady i trzy prostokątne płyciny, jednak ukształtowanie górnej partii czaszy na chrzcielnicy na zdjęciu z karty ewidencyjnej wskazuje, iż jest ona podzielona na cztery prostokątne płyciny i cztery lizeny z arkadami. Dolna partia czaszy dekorowana podwieszonymi pękami owocowymi i uskrzydlonymi główkami anielskimi. Trzon w formie ściętego stożka z górną partią wyodrębnioną wałkiem, poniżej wypukłorzeźbione herby – wywód herbowy fundatora. Stopa okrągła zdobiona ornamentem okuciowym i dekoracją roślinną. Według informacji na karcie ewidencyjnej w dolnych partiach chrzcielnicy znajduje się inskrypcja fundacyjna wskazująca, iż obiekt został ufundowany przez Annę von Kottwitz.
Określenie Mistrz Nagrobka Bocków wprowadził do historii sztuki Jan Harasimowicz, przypisując nieznanemu z nazwiska artyście grupę spójnych stylistycznie dzieł pochodzących z lat 80. i 1 połowy lat 90. XVI w. zachowanych na terenie księstwa świdnicko-jaworskiego i głogowskiego, w tym pomnika nagrobnego Hansa von Bock i Anny z domu von Reibnitz w Luboradzu, chrzcielnicy i pomnika epitafijnego Heinricha von Rechenberg i Sabiny z domu von Bredow w Borowie Wielkim, pomnika epitafijnego Ulricha von Schaffgotsch w Wojanowie, chrzcielnicy i pomnika epitafijnego Wolffa von Dyhrn i Magdaleny z domu von Glaubitz w Konotopie, epitafium Hansa von Tschirnhaus i Magdaleny z domu von Zettritz oraz chrzcielnic w Kromolinie i Sadach Górnych. Późniejsze badania, w tym prowadzone przez Aleksandrę Bek-Koreń, poszerzyły krąg dzieł tego twórcy.

Orientacyjne wymiary chrzcielnicy: wysokość ok. 95 cm; szerokość ok. 45 cm.

Numer rejestru zabytków: Księga B nr 46 poz. 5.

Numer karty w Krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem: 11849.
 

Zobacz również

Ogłoszenie o naborze na stanowisko Powiatowego Konserwatora Zabytków w Świebodzinie

Starosta Świebodziński ogłosił nabór na samodzielne stanowisko – Powiatowego Konserwatora Zabytków. Ogłoszenie jest dostępne pod adresem: https://samorzad.gov.pl/web/powiat-swiebodzinski/powiatowy-konserwator-zabytkow3 Termin składania aplikacji:

Sesja naukowa „Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości”

W dniu 24.05.2024 r. w zamku w Kożuchowie odbyła się sesja naukowa Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości. Konferencję otworzył

Szkolenie lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich

Zakończyliśmy właśnie kolejne z cyklicznych szkoleń lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich, które odbyło się w Słońsku i Ośnie Lubuskim. Zaprezentowaliśmy

Table of Contents

Skip to content