Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Brody, pow. żarski – cmentarz

Cmentarz usytuowany na skraju miejscowości, ponad pól kilometra od jej centrum, w pobliżu drogi do wsi Nabłoto, około 100 m od drogi nr 289 prowadzącej z Nowogrodu Bobrzańskiego  do  granicy.

Cmentarz, zajmujący obecnie obszar prostokąta o bokach około 300 x 60 m,  jest usytuowany na skarpie. Na jego terenie znajduje się aleja lipowa.   Pierwszych pochówków na terenie cmentarza w Brodach dokonano w 2 poł. XVIII w. (pierwszy datowany pochówek – 1772 r. ). Kolejne zachowane nagrobki pochodzą z 1775, 1789 i 1805 r.  Kilka grobowców pochodzi z początku XIX w.  (1807, 1809, 1816 r.). W poł. XIX w. cmentarz miał już charakter gminny i obsługiwał dwie sąsiadujące wsie: Brody  (niem. Pförten) i Nabłoto (niem. Nahberg).  Zajmował około połowy obecnego terenu, później został poszerzony w kierunku wschodnim.  Na początku XX w. teren ogrodzono parkanem z z drewnianych krat pomiędzy granitowymi słupami, a obrzeża obsadzono drzewami. Cmentarz użytkowany był jako ewangelicki gminy Pförten do pocz. 1945 r.  Pierwsze powojenne pochówki miały miejsce w  1947 r. Początkowo wykorzystywane były wolne kwatery we wschodniej części, później zaczęto posuwać się w kierunku zachodnim. Równocześnie rozpoczęła się dewastacja starej części cmentarza – ograbiono go z wielu elementów kamieniarskich. Pomimo tego, na terenie cmentarza zachowały się liczne nagrobki (w całości lub części), w tym – krzyże i płyty żeliwne.  Ocalała również późnobarokowa płyta wykonana z piaskowca, przeniesiona w 4 ćw. XX w. z kościoła. W zachodniej najstarszej części zachowały się wieloosobowe ogrodzone kwatery.

Cmentarz wraz z poszczególnymi pomnikami nagrobnymi, krzyżami żeliwnymi i ogrodzeniami jest objęty ochroną prawną poprzez wpis do rejestru zabytków pod nr 2200 decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Zielonej Górze z dnia 10.11.1975 r.

Informacje opracowane na podstawie „Wytycznych do uporządkowania, zagospodarowania i obsadzenia zielenią zabytkowego cmentarza w Brodach”  autorstwa A. Awzan i R. Awzan z 1985 r.

 

Zobacz również

Rokitno – bazylika mniejsza pw. Matki Bożej Rokitniańskiej

Kościół w Rokitnie należy do wybitnych przykładów sakralnej architektury doby baroku w Polsce. Najstarsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1378

Żagań, powiat żagański – Kaplica Grobu Bożego (ul. Księżnej Żaganny 16)

Położona obok kościoła Nawiedzenia NMP, jest repliką kaplicy w Görlitz, wzorowanej na grobie Chrystusa w Jerozolimie. Powstała w 1598 z

Zobacz również

Skip to content