Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Kategoria Zabytków: Inne

Smardzewo, gm. Szczaniec, pow. świebodziński – spichlerz dworski

Jest najstarszą budowlą w zespole folwarcznym, wzniesioną w XVIII w., kamienną, prostokątną w planie, parterową, nakrytą dachem mansardowym z powiekami.  

Santok, pow. gorzowski – dom mieszkalny, ul. Gorzowska 60

Zbudowany w 1825, konstrukcji szkieletowej, prostokątny w planie, parterowy, nakryty dachem naczółkowym.  

Santok, pow. gorzowski – dzwonnica wiejska

Została zbudowana w 1769 w konstrukcji szkieletowej, na planie kwadratu, piętrowa, nakryta dachem namiotowym.  

Rudawica, gm. Żagań, pow. żagański – dawna plebania

Zbudowana w 3 ćw. XVIII w., barokowa. Była remontowana w 70. i 90. latach XX w. Jest murowana, prostokątna w planie , dwutraktowa, nakryta dachem mansardowym.  

Radosławice, gm. Nowa Sól, pow. nowosolski – budynek folwarczny

Obiekt mieszkalno-gospodarczy z kon. XVIII w., jest murowany, na planie wydłużonego prostokąta, parterowy, nakryty wysokim, czterospadowym dachem mansardowym. Budynek jest pozostałością folwarku, należącego do majątku w Chełmsku, należącego do dóbr rodziny Schönaichów w Siedlisku. Po 1945 folwark w Radosławicach został rozparcelowany.  

Pyrnik, gm. Bojadła, pow. zielonogórski – dzwonnica wiejska

Wzniesiona zapewne w 1. poł. XIX w. W konstrukcji szkieletowej, kwadratowa w planie, zwieńczony drewnianą latarnią z przeźroczami, nakrytą dachem namiotowym.  

Pszczew, pow. międzyrzecki – plebania

Zbudowana w 2. poł. XVIII w., barokowa, była wielokrotnie remontowana. Jest murowana, założona na planie prostokąta z ryzalitem, parterowa, nakryta dachem mansardowym. Ryzalit zwieńczony jest wystawką w formie ozdobnego szczytu.  

Przewóz, pow. żarski – plebania

Zbudowana w pocz. XIX w., klasycystyczna, jest budowlą murowaną, prostokątną w planie, parterową, nakrytą dachem naczółkowym z oknem powiekowym nad wejściem.  

Pomorsko, gm. Sulechów, pow. zielonogórski – oficyna

Wzniesiona w kon. XVIII w., jest budynkiem murowanym, o prostokątnym założeniu, parterowym, nakrytym wysokim dachem dwuspadowym.  

Policko, gm. Pszczew, pow. międzyrzecki – spichlerz folwarczny

Data na belce 1844 może określać budowę obiektu bądź jego remontu, co wydaje się bardziej prawdopodobne, bo architektura spichlerza wystawia mu metrykę wcześniejszą – przełom XVIII-XIX w. Wzniesiony w konstrukcji szkieletowej (ściany szczytowe ceglane), prostokątny w planie, parterowy (wnętrze dwukondygnacyjne), nakryty wysokim dwuuskokowym dachem. Nad wejściem znajduje się wystawka z

Skip to content