Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Kategoria Zabytków: Architektura sakralna

Żagań, powiat żagański – Kaplica Grobu Bożego (ul. Księżnej Żaganny 16)

Położona obok kościoła Nawiedzenia NMP, jest repliką kaplicy w Görlitz, wzorowanej na grobie Chrystusa w Jerozolimie. Powstała w 1598 z fundacji opata Jakuba II. W 1691 we wnętrzu umieszczono figury trzech biblijnych Marii. W 1997 i 1998 kaplica była konserwowana. Jest murowana z ciosów piaskowcowych i składa się z prostokątnego

Sobolice, gm. Przewóz, pow. żarski – kościół filialny pw . Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wzniesiony w 1865 jako ewangelicki, w stylu neoromańskim, jest orientowany, murowany, salowy na planie prostokąta, z półkolistą absydą od wschodu i wieżą od zachodu, nakryty dachem dwuspadowym, wieża oktagonalną iglicą.  

Smogóry, gm. Ośno Lubuskie, pow. słubicki – kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Zbudowany w kon. XVIII w. jako ewangelicki, późnoklasycystyczny, orientowany, murowany, salowy na planie prostokąta, nakryty dachem dwuspadowym. Kościół wyróżnia się charakterem elewacji, eksponujących częściowo zatarte, kamienne lica.  

Smardzewo, gm. Szczaniec, pow. świebodziński – kościół filialny pw. Narodzenia NMP

Wzmiankowany w 1334, lecz obecny został zbudowany w 1776, przekształcony i powiększony o dobudówki w 1911. Kościół jest stroną ołtarzową zwrócony na zachód, jednonawowy z prosto zakończonym prezbiterium, kaplicą od wschodu, zakrystią od północy i kruchtami od zachodu i południa. W kalenicy dwuspadowego dachu od wschodu umieszczono dwukondygnacyjną wieżę.  

Słońsk, pow. sulęciński – kościół parafialny pw. MB Częstochowskiej (pl. Wolności 1)

Zbudowany w latach 1508–1522 przez joannitów, był remontowany w XVII w. i częściowo przebudowany w XVIII (zakrystia). W 1817 przekształcona i podwyższona została wieża wg proj. K. F. Schinkla. W 90. latach XX w. oraz po 2000 prowadzone były prace renowacyjne i konserwatorskie dotyczące wystroju i wyposażenia wnętrza. Późnogotycka budowla

Sława, pow. wschowski – kościół filialny pw. Miłosierdzia Bożego (Rynek)

Pierwotnie ewangelicki, późnoklasycystyczny, wzniesiony w latach 1834–1836. Po 1945 służył za magazyn. Przekazany parafii został odbudowany i konsekrowany w 1991. Kościół jest murowany z cegły, otynkowany, orientowany, założony na planie wydłużonego prostokąta, z wydzieloną wewnętrznie częścią prezbiterialną, z czworoboczną wieżą od zachodu. Nakryty dachem dwuspadowym. Wnętrze nakryte jest stropem drewnianym.

Sława, pow. wschowski – kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła (ul. Kościelna 1)

Wzmiankowany w 1404, do czasu reformacji podlegał diecezji poznańskiej. W latach 1524–1654 był w rękach ewangelików. Ok. 1600 kościół został przebudowany – poszerzono nawę na południe. Był wielokrotnie remontowany, m.in. W 1654, 1721 i po pożarze 1765, gdy przy odbudowie otrzymał barokowe sklepienia. W 1830, 1889 i 1957 poddany był

Skwierzyna, pow. międzyrzecki – kościół filialny pw. Najświętszego Zbawiciela

Neorenesansowy, zbudowany w latach 1846– 1854, jako ewangelicki, jest murowany, jednonawowy z trójbocznie zamkniętym prezbiterium skierowanym na północ, z wieżą przy elewacji południowej (frontowej) – ośmioboczną, wysmukłą, zwieńczoną płasko ze sterczynami.  

Skwierzyna, pow. międzyrzecki – kościół parafialny pw. św. Mikołaja (ul. Plebańska 1)

Zbudowany wkrótce po lokacji miasta kościół farny (wzmiankowany w 1328) został w 1400 strawiony ogniem. Na miejscu odbudowanego po tym pożarze, zapewne drewnianego, wzniesiono pod kon. XV w. obecny kościół. Uszkodzony pożarami w 1624 i 1712 utracił prawdopodobnie sklepienia. W latach 1861–1863 został gruntownie przebudowany w duchu neogotyku. Wymieniono górne

Skibice, gm. Nowogród Bobrzański, pow. zielonogórski – kościół filialny pw. św. Marcina

Wzmiankowany w 1375, lecz obecny powstał w 1728, jako ewangelicki. Barokowa budowla jest orientowana, murowana, salowa z trójbocznym zamknięciem od wschodu, z zakrystią od południa i wieżą od zachodu, nakryta dachem wielospadowym. Wnętrze, przekryte stropem, posiada wyposażenie barokowe z czasu budowy kościoła.  

Skip to content