Założenie podworskie usytuowane jest na północno-wschodnim obrzeżu miasta, po zachodniej stronie ul. Garbarskiej, pod nr 39. Dawniej teren ten znajdował się poza obrębem administracyjnym Kożuchowa i należał do wsi Podbrzezie Dolne. Dwór ustawiony jest szczytem do wspomnianej wyżej ulicy. Budynek oddzielony jest od drogi ogrodzeniem z murowaną bramą wjazdową i furtką. Od południa i zachodu do dworu przylega częściowo zabudowane podwórze gospodarcze, a od północy ogród. Obecnie budynek jest nieużytkowany i należy do osoby prywatnej.
Pierwsza udokumentowana informacja dotycząca Podbrzezia Dolnego pochodzi z końca XIII wieku. W 1405 roku właścicielem wsi był Johann Frankinfurd, a następnie rodzina von Unruh. W XVI wieku dobra należały kolejno do rodów von Schönaich i von Rechenberg. W 1609 roku Georg von Rechenberg zbył swoje prawa lenne Joachimowi von Stentsch z Przytoku. Po śmierci Joachima von Stentsch w 1611 roku sukcesorem dóbr został jego syn Joachim. Prawdopodobnie z jego inicjatywy zbudowana została pierwsza siedziba mieszkalna na terenie drugiego majątku. W 1734 roku po bezpotomnej śmierci ostatniego męskiego przedstawiciela klanu von Stentsch dobra przeszły na Annę Elizabeth von Schweinichen z domu Stentsch, a następnie jej syna Ernsta Rudolpha. W 2. poł. XVIII wieku majątek przejęła rodzina von Böhme, która zawiadywała nim do 1813 roku. W tym czasie przeprowadzony został remont dworu, w trakcie którego przebudowano dach, na elewacjach wykonano detal o formach klasycystycznych oraz wymieniono stolarkę głównych drzwi. Ponadto zbudowano bramę wjazdową prowadzącą na dziedziniec oraz niski murek przed fasadą ozdobiony wazami i kulami. W 1813 roku posiadłość nabyła rodzina Scherdtfeger. W 1845 roku właścicielem był Carl Gottlib Scherdtfeger – kupiec i komisarz kożuchowskiego okręgu, a po jego śmierci żona. Około połowy XIX wieku z inicjatywy Carla Gottliba Scherdtfeger przebudowano dwór, dostawiając od zachodniej elewacji trzykondygnacyjną przybudówkę, przekrytą dachem płaskim schowanym za krenelażem. Elewacje nie były tynkowane. Dobudowany aneks nawiązywał do form modnego wówczas stylu neogotyku. W 1874 roku na mocy testamentu majątek przeszedł w ręce Richarda von Schwerdtfeger, który zawiadywał nim do początku XX stulecia. Około 1908 roku majątek objął Max von Schwerdtfeger. W 1912 roku dach dworu uległ spaleniu. Wówczas przeprowadzona została kolejna przebudowa dworu, w wyniku której rozebrano częściowo dobudówkę, rozciągając nad całym budynkiem nowy dach. Od 1921 roku posiadłość należała do wdowy po Maxie von Schwerdtfeger – Hildy, która w latach 1937-1945 prowadziła majątek wspólnie z synem. Po wojnie majątek przejął Skarb Państwa, a następnie zorganizowano w nim PGR. W dworze urządzono biura i mieszkania dla pracowników zakładu. Na początku lat 90. XX wieku dawny majątek przeszedł na własność Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa z siedzibą w Zielonej Górze. W krótkim czasie PGR zostało przekształcone w Gospodarstwo Rolne Skarbu Państwa. W połowie lat 90. XX wieku gospodarstwo wydzierżawiono, a w styczniu 2003 roku całe założenie nabyła osoba prywatna.
Dwór wzniesiony został prawdopodobnie ok. 1615 roku. Obecna jego forma nawiązuje do stylu klasycystycznego. Budowla rozplanowana jest na rzucie wydłużonego prostokąta z przybudówką od strony zachodniej. Fasada zwrócona jest w kierunku północnym. Dwukondygnacyjna bryła częściowo jest podpiwniczona, przekrywa ją dwuspadowy, mansardowy dach z lukarnami. Od zachodniej strony przylega do niej dwukondygnacyjna dobudówka nakryta dachem pulpitowym, mieszcząca boczną klatkę schodową. Elewacja frontowa jedenastoosiowa zaakcentowana jest w centralnej części sześcioosiową wystawką, zamkniętą trójkątnym szczytem, przekrytą dwuspadowym dachem. W piątej osi od wschodu umieszczone jest główne wejście. Elewacje podzielone są horyzontalnie przez profilowany gzyms wieńczący oraz nadokienny w wystawkach. Otwór drzwiowy zamknięty koszowo, ujęty jest gładką opaską z naczółkiem. Otwory okienne zamknięte prosto, na wysokości piętra obwiedzione analogicznym detalem jak drzwi, a w wystawkach gładką listwą. Pozostałe elewacje pod względem podziałów i dekoracji opracowane zostały analogicznie.
W budynku zachowała się w oryginalna stolarka okienna, a we wnętrzu stolarka drzwiowa, snycerka klatki schodowej oraz posadzki: ceramiczne i drewniane.
Menu