Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Mierzęcin – folwark

Założenie folwarczne w Mierzęcinie znajduje się na południe od pałacu i zostało wzniesione w 2 połowie XIX wieku. Kolejno wybudowano: w 1862 roku – oborę, w 1868 roku – stajnię, a w 1872 roku – stodołę. W sąsiedztwie pałacu wybudowano oficynę, stajnię koni cugowych, powozownię, siodlarnię i drewutnię. W 1895 roku rozbudowano stajnię i dodano do niej piętrowy spichlerz z dzwonem pożarowym. W 1901 roku wybudowano gorzelnię ze słodownią w piwnicach, wyposażoną w maszynę parową. Obok postawiono drewniany trak z maszyną do cięcia drewna, a także stelmacharnię oraz zlewnię mleka z systemem chłodniczym. Dla potrzeb majątku wzniesiono też kuźnię przy bramie wjazdowej oraz garaże i warsztaty.
Założenie folwarczne w 1999 roku zostało zakupione przez firmę NOVOL z Komornik k. Poznania. W pierwszej kolejności rozebrano zrujnowane zabudowania powstałe po 1959 roku. Następnie wybudowano nową infrastrukturę: ujęcie wody, wodociąg, kanalizację i oczyszczalnię ścieków, sieć energetyczną, techniczną i inne, a także przełożono bruk na dziedzińcu oraz wykonano nowe drogi z kostki kamiennej. Zarazem z uwagi na stan techniczny budynków folwarcznych, wymieniono pokrycia dachowe, rynny i opierzenia blacharskie.
W 2000 roku wyremontowano część stelmachowi i zlewnię mleka oraz rozpoczęto remont oficyny, gdzie zlokalizowano biura, pomieszczenia socjalne oraz pokoje hotelowe. W 2002 roku wyremontowano północną część stajni, a poddasza adaptowano na cele hotelowe. W dwa lata później w drugiej części stajni otworzono pomieszczenia odnowy biologicznej. W 2002 roku wyremontowano drewniany trak i założono przy elewacji obory wolierę na ptaki ozdobne. Gorzelnię remontowano etapami w latach 2001-2006. W pierwszym etapie wyremontowano piwnicę i założono kotłownię olejową, w dalszej kolejności słodownię, której pomieszczenia przekształcono w bilard pub. W końcu wykonano remont całego budynku z przeznaczeniem na restaurację z kuchnią i kawiarenkę oraz urządzono mieszkania służbowe. W 2005 roku wyremontowano powozownię i stajnie przy pałacu oraz adaptowano je do celów konferencyjnych. W 2007 zakończono remont dawnej obory, gdzie umieszczono bowling z barem, zakończono remont kuźni przy bramie głównej. W latach 2009-2012 wykonano remont i adaptację stodoły na centrum odnowy biologicznej z basenem i gabinetami zabiegowymi. 
Remont założenia folwarcznego w Mierzęcinie został przeprowadzony zgodnie z wymogami konserwatorskimi. Adaptacje obiektów folwarcznych do nowych funkcji sankcjonują wartości architektoniczne, z podkreśleniem i wyeksponowaniem detalu oraz historycznych wnętrz, którym nadano niepowtarzalny wyraz. Remont i adaptacja historycznego folwarku w Mierzęcinie jest jednym z największych tego typu przedsięwzięć na terenie województwa lubuskiego. Natomiast jakość wykonanych prac i harmonijne wprowadzenie nowych funkcji do dawnych obiektów folwarcznych, stawiają te realizacje w rzędzie jednych z najbardziej interesujących na terenie kraju.    
Miło nam poinformować, że Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków  uhonorował właścicieli zabytku nagrodą „Lubuskie Konserwacje  2012” w kategorii za    renowację i adaptację architektoniczną zabytku, która wręczona zostanie podczas wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w dn. 12 kwietnia br. w Mierzęcinie.               
 

Zobacz również

Rokitno – bazylika mniejsza pw. Matki Bożej Rokitniańskiej

Kościół w Rokitnie należy do wybitnych przykładów sakralnej architektury doby baroku w Polsce. Najstarsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1378

Żagań, powiat żagański – Kaplica Grobu Bożego (ul. Księżnej Żaganny 16)

Położona obok kościoła Nawiedzenia NMP, jest repliką kaplicy w Görlitz, wzorowanej na grobie Chrystusa w Jerozolimie. Powstała w 1598 z

Zobacz również

Skip to content