Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Jelenin – zakończenie prac konserwatorskich przy organach

Zakończono prace konserwatorskie i restauratorskie przy instrumencie organowym z kościoła parafialnego pw. św. Mikołaja w miejscowości Jelenin, gm. Żagań.
 
Znajdujące się na emporze muzycznej gotyckiego kościoła w Jeleninie organy piszczałkowe, wpisane są do rejestru zabytków ruchomych pod nr L-B-186, poz. 1, to dziewięciogłosowy instrument z jednym  manuałem i pedałem oraz trakturą mechaniczną, wykonany w 2 poł. XIX w. przez nieokreśloną, śląską firmę. Neogotycka, drewniana, polichromowana, jednosekcyjna szafa o pięciosegmentowym prospekcie, wsparta jest na płycinowej, drewnianej skrzyni. Kontuar wbudowano w lewą ścianę szafy. Miech posiada napęd mechaniczny i elektryczny. Zgodnie z rozpoznaniem wykonawcy prac, organmistrza A. Wolańskiego stan zachowania instrumentu był dobry, jednak wymagał przeprowadzenia przeglądu i dezynfekcji z powodu dostrzegalnej, czynnej działalności szkodników drewna. Prace konserwatorskie polegały na rozebraniu instrumentu, jego odkurzeniu oraz wyczyszczeniu, konserwacji i ponownym złożeniu do oryginalnego stanu. Efektem prac konserwatorskich jest zatrzymanie degradacji instrumentu przez szkodniki drewna, poprawa jego walorów estetycznych poprzez usunięcie zalegającego kurzu i brudu, a także funkcjonalnych i brzmieniowych poprzez jego   oczyszczenie i konserwację wszystkich elementów, strojenie i usunięcie szkód powstałych w wyniku czynnej eksploatacji i upływu czasu od poprzedniej konserwacji. 
 

Zobacz również

zakończenie prac konserwatorskich i restauratorskich przy kruchcie zachodniej fary w Szprotawie

Zakończono prace konserwatorskie i restauratorskie przy kruchcie zachodniej kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szprotawie. Sfinansowane z funduszy Parafii i

Kościół fil. pw. św. Andrzeja w Krośnie Odrzańskim – zakończenie kolejnych etapów prac remontowych i konserwatorskich

Dobiegły końca roboty budowlane wnętrza kościoła pw. św. Andrzeja w Krośnie Odrzańskim. Zakres prac obejmował sufit, ściany oraz posadzkę. Na

Skarb monet odnaleziony podczas badań archeologicznych w Szprotawie

Podczas ratowniczych badań archeologicznych prowadzonych w Szprotawie na ulicy Odrodzenia dokonano nieoczekiwanego odkrycia o dużym znaczeniu naukowym. Badaniami kieruje mgr.

Skip to content