Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie lubuskim

W dniu  7 września 2018 r. zorganizowano w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze Inaugurację Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie lubuskim. Współorganizatorami tego wydarzenia byli: Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Prezydent Miasta Zielona Góra, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, przy współpracy z Muzeum Ziemi Wschowskiej – koordynatorem regionalnym Europejskich Dni Dziedzictwa.
W trakcie spotkania zaprezentowano, wydany po raz pierwszy w naszym regionie, informator, w którym opisano wszystkie wrześniowe wydarzenia zaplanowane w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w naszym województwie. Tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbywa się pod hasłem: Niepodległa dla wszystkich. W związku z tym szereg wydarzeń, prelekcji i wystaw poświęcono tej tematyce. Zaplanowano je min., w gimnazjum w Czerwieńsku, liceum we Wschowie, bibliotekach w Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp., Szprotawie, Sulechowie i Zaborze oraz na zamku w Krośnie Odrz. i muzeum w Nowej Soli oraz Zielonej Górze.
Zgodnie z ideą Europejskich Dni Dziedzictwa można będzie zwiedzać zabytki, zapoznać się z ich historią m.in., pałace w Bieczu i Bojadłach, zamek w Międzyrzeczu, kościół pw. Krzyża Św. i zespół augustiański w Żaganiu. Swoje podwoje otworzą również muzea w Świebodzinie, Ochli i Międzyrzeczu. Udostępnione zostaną dla zwiedzających: Międzyrzecki Rejon Umocniony, Park Mużakowski  i Geopark w Łęknicy. Zaplanowano również festyn archeologiczny w Wicinie.
W trakcie inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa położono nacisk na zabytkowe rezydencje, stan ich zachowania i problematykę ochrony, prezentując zabytki po obu stronach granicy – prelekcje Pani dr B. Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków i Pan dr T. Drachenberg Konserwator Kraju Związkowego Brandenburgia. Przybliżono  również realizowane obecnie zabezpieczenie ruin pałacu w Zielonej Górze-Zatoniu i rewaloryzację parku pałacowego – Pani mgr A. Kochańska.
Inauguracji towarzyszyło otwarcie wystawa pt. Młode spojrzenie na stare – pałace i dwory w Polsce i w Niemczech. Wystawa przygotowana została przez uczniów Europejskiego Gimnazjum z Zielonej Góry oraz trzech szkół z Kraju Związkowego Brandenburgia. Zaprezentowano na niej wybrane przez młodzież zabytki rezydencjonalne na polsko-niemieckim pograniczu. Wybór obiektów nie ograniczał się do znanych, odrestaurowanych zabytków lecz był bezpośrednio związany z drogą życiową uczennic i uczniów. Ich zadaniem było stworzenie fotoreportaży o wybranych zabytkach. Przy czym nie chodziło o opisanie historii pałacu czy dworu, ale o jego subiektywne postrzeganie, wyrażone w fotografiach i tekstach. To „młode spojrzenie na stare” ma na celu uświadamiać wspólną tożsamość kulturową po obu stronach Odry i Nysy. Rezultaty projektu, zaprezentowane w formie wspólnej, dwujęzycznej wystawy i publikacji książkowej, można oglądać w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze do 12 października 2018 r.
 
 

Zobacz również

Gębice kościół - płyta nagrobna Philipa II von Schöneich zm. 1589

Płyta nagrobna Philipa von  Schöneich zm. 1589 r.

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: daw. kościół ewangelicki ob. nieużytkowany w miejscowości Gębice,  gm. Gubin, pow. krośnieński Autor / warsztat: warsztat działający

Brzeźnica - lavabo - zbiornik - fot .1964 r

Zbiornik na wodę w kształcie delfina (ryby)

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny w miejscowości Brzeźnica,  gm. Brzeźnica, pow. żagański Autor / warsztat: warsztat

Świdnica - kościół par. pw. św. Marcina - mechanizm zegara wieżowego

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił nabór wniosków o dotacje na dofinansowanie prac przy zabytkach

W dniu 4 października Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił nabór wniosków o udzielenie dotacji na dofinansowanie prac planowanych do

Zobacz również

Skip to content