Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Jubileusz 250-lecia wybudowania kościoła w Zatoniu

W dniu 22 sierpnia 2015 roku zorganizowano obchody jubileuszu 250-lecia wybudowania kościoła w Zatoniu. Organizatorami uroczystości byli: Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Wawrzyńca w Ługach, Sołtys wsi Zatonie oraz Stowarzyszenie „Nasze Zatonie”. Jubileusz połączony był z odpustem patronki zatońskiego kościoła Matki Bożej Częstochowskiej oraz Dożynkami. Uroczystości rozpoczęto od modlitwy pod przewodnictwem Księdza Biskupa Tadeusza Lityńskiego na miejscowym cmentarzu w intencji zmarłych niemieckich i polskich mieszkańców Zatonia. Następnie odbyła się Msza Święta połączona z poświęceniem wieńców dożynkowych oraz zacheuszka, poddanego konserwacji i przeniesionego z ruin kościoła pw. Św. Jana w Zatoniu do kościoła filialnego pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Zatoniu. Po zakończeniu Eucharystii korowód dożynkowy przeszedł na boisko, gdzie nastąpiło otwarcie Dożynek i zabawy dla mieszkańców Zatonia i licznie przybyłych gości. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz Miasta Zielona Góra z Prezydentem Januszem Kubickim i Wiceprezydentem Wiolettą Haręźlak, Przewodniczący Zarządy Dzielnicy Nowe Miasto Mariusz Zalewski, radni miasta i dzielnicy Nowe Miasto, Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków dr Barbara Bielinis-Kopeć, Przewodniczący Stowarzyszenia Pionierów Zielonej Góry Julian Stankiewicz oraz wielu innych zaproszonych gości.
Warto podkreślić, iż kościół w Zatoniu, staraniem Księdza Proboszcza Ireneusza Masteja oraz jego poprzednika ks. Marcina Fliegera, jak również bardzo mocno wspierających parafię mieszkańców wsi, od wielu lat jest sukcesywnie remontowany. Wykonano m.in. remont dachu, pomalowano wnętrze, przeprowadzono prace konserwatorsko-restauratorskie drewnianego sklepienia pozornego, wydobywając na światło dzienne jego dawną kolorystykę i dekorację – delikatne rozety z wici roślinnej oraz rozpoczęto prace konserwatorskie przy jednym z najstarszych w naszym regionie instrumencie organowym pochodzącym z 1799 roku.

 

Zobacz również

Ogłoszenie o naborze na stanowisko Powiatowego Konserwatora Zabytków w Świebodzinie

Starosta Świebodziński ogłosił nabór na samodzielne stanowisko – Powiatowego Konserwatora Zabytków. Ogłoszenie jest dostępne pod adresem: https://samorzad.gov.pl/web/powiat-swiebodzinski/powiatowy-konserwator-zabytkow3 Termin składania aplikacji:

Sesja naukowa „Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości”

W dniu 24.05.2024 r. w zamku w Kożuchowie odbyła się sesja naukowa Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości. Konferencję otworzył

Szkolenie lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich

Zakończyliśmy właśnie kolejne z cyklicznych szkoleń lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich, które odbyło się w Słońsku i Ośnie Lubuskim. Zaprezentowaliśmy

Table of Contents

Skip to content