Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Kradzież barokowego kufla cechu kowali z 1714 r.

W 1985 r. w Muzeum Okręgowym (ob. Muzeum Ziemi Lubuskiej) w Zielonej Górze odkryto kradzież  barokowego kufla cechu kowali z 1714 r.


Cynowy kufel został wykonany w 1714 r. przez konwisarza Abrahama Ignatza Hilligera (Hülligera) czynnego w Zielonej Górze w latach  ok. 1712-ok. 1732.
Masywny kufel o cylindrycznym korpusie z esowatym uchem w formie płaskiej taśmy jest zaopatrzony w ruchomą pokrywę na zawiasie. Korpus wyniesiony na podstawie o wypukłym obrzeżu i niewielkiej kryzie. Pokrywa wypukła, zwieńczona kulistym uchwytem ze sterczynką. Wypukłość kuli podkreślona gładką listwą. Pod pokrywą, w górnej partii płaszcza kufla, wydzielonej  parą profilowanych listew, biegnie ryty napis treści: : "EIHER · LOBLICHEN · BRUDER·SCHAFT ··· DER · SCHMIDE · PVRS". W centralnej partii płaszcza ryta dekoracja  przedstawiająca atrybuty cechu kowali (podkowa, skrzyżowane młot i strug do czyszczenia kopyt końskich, obcęgi, tarnik) ujęte wieńcem z gałązek palmowych. Powyżej, rozdzielone wieńcem imię i nazwisko starszego cechu/ fundatora kufla: "MICHAEL PITSCHE". Z kolei po obu stronach wieńca w pionowym układzie inicjały. Po lewej stronie od góry:  "·C·/·A·/G·/·?·/·?·/·IB·/·D·/·IA·", po prawej "·S·/·M·/·K·/·S·/·O·/·B·/·F·/·Z·”, litery te, czytane poziomo składają się na inicjały starszych cechu kowali: „·C··S·//·A· ·M·//·G· ·K·//·?··S·/·?··O·/·IB··B·/·D··F··/·IA··Z·”.  Na pokrywie w ozdobnym kartuszu wyryte inicjały "GDB" i data "1714". Na spodniej stronie pokrywy wybite dwa znaki konwisarskie: znak miejski Zielonej Góry – w wydłużonym ośmioboku brama miejska pomiędzy dwiema wieżami. Nad nią unosi się leżący półksiężyc.  Obok znak mistrzowski: w ośmioboku kobieta trzymająca w prawej ręce kotwicę. Nad nią inicjał konwisarza Abrahama Ignatza Hilligera (Hülligera): AIH .
Wymiary zaginionego zabytku: wysokość około 25.40 cm, średnica około 17.30 cm
 

Nr inwentarza muzealnego: MZG-W-5


Bibliografia:  Schmidt H., Alt=Grünberger Goldschmiede und Zinngießer (aus dem 16., 17. und dem Anfang des 18. Jahrhunderts) [w:] Heimatkalender für die Kreise Grünberg und Freystadt auf das Jahr 1927, fot. 2 (kufel ukazany po prawej stronie zdjęcia)  


Zabytek figuruje w Krajowym wykazie zabytków skradzionych lub  wywiezionych za  granicę niezgodnie z prawem – nr karty 6221 (RG00002). Wykaz ten  jest  dostępny w  Internecie pod  adresem: https://www.skradzionezabytki.pl/. Osoby posiadające informacje na temat skradzionego obiektu proszone są  o przekazanie ich Lubuskiej Policji, bądź Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.


 

Zobacz również

Wywozy za granicę zabytków i muzealiów niebędących zabytkami

WYWÓZ ZA GRANICĘ ZABYTKÓW I MUZEALIÓW BĘDĄCYCH ZABYTKAMI  Zgodnie z treścią art. 51 ust. 1 ustawy o ochronie zabytków i

Nagrody za przypadkowe odkrycia zabytków archeologicznych

Mamy zaszczyt poinformować, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozytywnie rozpatrzył wnioski Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o przyznanie nagród za

Ogłoszenie o kolejnym naborze na stanowisko Powiatowego Konserwatora Zabytków w Świebodzinie oraz stanowisko Podinspektora w Wydziale

Starosta Świebodziński ogłosił kolejny nabór na samodzielne stanowisko – Powiatowego Konserwatora Zabytków. Ogłoszenie jest dostępne pod adresem: https://samorzad.gov.pl/web/powiat-swiebodzinski/powiatowy-konserwator-zabytkow4 Termin składania

Table of Contents

Skip to content