Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Kradzież barokowego kufla cechu tkaczy z 1723 r.

W 1985 r. w Muzeum Okręgowym (ob. Muzeum Ziemi Lubuskiej) w Zielonej Górze odkryto kradzież  barokowego kufla cechu tkaczy z 1723 r.


Cynowy kufel został wykonany w 1723 r. przez konwisarza Abrahama Ignatza Hilligera (Hülligera) czynnego w Zielonej Górze w latach  ok. 1712 – ok. 1732.

Kufel o cylindrycznym korpusie z esowatym uchem w formie płaskiej taśmy jest zaopatrzony w ruchomą pokrywę na zawiasie. Korpus wyniesiony na podstawie o wypukłym obrzeżu i niewielkiej kryzie. Pokrywa wypukła, zwieńczona kulistym uchwytem ze sterczynką. Wypukłość kuli podkreślona gładką listwą.  Górną i dolną część płaszcza zamyka fryz wykonany chwiejakiem . W środkowej partii  płaszcza wydzielonej parami rytych linii, ryta godło cechu tkaczy  w postaci kartusza złożonego z  trzech czółenek tkackich z datą 1723, poniżej napis fundacyjny treści: "GOTTFRID HES VON/ SEBNITZ ALTGESELLE/ SAMUEL REISEMAN /VON GRINBERG VORGEHER". Język niemiecki, kapitała. Napis i kartusz ujęty wspólnym wieńcem złożonym z dwóch liści palmowych.  Na pokrywie podobny kartusz z czółenek z datą 1723, wokół  którego napis: "CRISTPF FRENTZEL HVAT CHRISTOPF WOCKS CH BEY STTZER" (treść inskrypcji podano za informacją w Krajowym wykazie zabytków skradzionych; brak fotografii, która pozwoliłaby na korektę odczytu tej inskrypcji).  Na  wewnętrznej stronie pokrywy, w rytym okręgu wybite  dwa znaki konwisarskie: : znak miejski Zielonej Góry – w wydłużonym ośmioboku brama miejska pomiędzy dwiema wieżami. Nad nią unosi się leżący półksiężyc.  Obok znak mistrzowski: w ośmioboku kobieta trzymająca w prawej ręce kotwicę. Nad nią inicjał konwisarza Abrahama Ignatza Hilligera (Hülligera): AIH.


Wymiary zaginionego kufla: wysokość około 16,7 cm, średnica około 14,3 cm
Nr inwentarza muzealnego: MZG-W-6

Zabytek figuruje w Krajowym wykazie zabytków skradzionych lub  wywiezionych za  granicę niezgodnie z prawem – nr karty 6222 (RG00003). Wykaz ten  jest  dostępny w  Internecie pod  adresem: https://www.skradzionezabytki.pl/. Osoby posiadające informacje na temat skradzionego obiektu proszone są  o przekazanie ich Lubuskiej Policji, bądź Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.


 

Zobacz również

Ogłoszenie o naborze na stanowisko Powiatowego Konserwatora Zabytków w Świebodzinie

Starosta Świebodziński ogłosił nabór na samodzielne stanowisko – Powiatowego Konserwatora Zabytków. Ogłoszenie jest dostępne pod adresem: https://samorzad.gov.pl/web/powiat-swiebodzinski/powiatowy-konserwator-zabytkow3 Termin składania aplikacji:

Sesja naukowa „Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości”

W dniu 24.05.2024 r. w zamku w Kożuchowie odbyła się sesja naukowa Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości. Konferencję otworzył

Szkolenie lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich

Zakończyliśmy właśnie kolejne z cyklicznych szkoleń lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich, które odbyło się w Słońsku i Ośnie Lubuskim. Zaprezentowaliśmy

Table of Contents

Skip to content