Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Lokacja: Kruszyna

Kruszyna, gm. Sulechów, pow. zielonogórski – pałac

Wzniesiony ok. 1800, klasycystyczny, zachował pierwotny wygląd zewnętrzny. Jest murowany, założony na planie podkowy o krótkich skrzydłach bocznych od strony ogrodu, trzytraktowy, parterowy, nakryty dachem czterospadowym (człon główny) i trzyspadowymi (skrzydła). Wejście główne w elewacji frontowej (południowej) poprzedzają reprezentacyjne schody. Elewacje północną wzbogaca ryzalit zwieńczony szczytem o wklęsło-wypukłym obrysie.

Kruszyna, gm. Sulechów, pow. zielonogórski – dwór

Zbudowany w 1816, zachował się w pierwotnym stanie, jako klasycystyczny, murowany, na planie prostokąta, dwutraktowy, nakryty dachem naczółkowym. Wejście w fasadzie, poprzedzone jednobiegowymi schodami, prowadzi przez portyk o sześciu kolumnach.

Kruszyna – Dwór i pałac

Dwór Dwór w Kruszynie położony jest w obrębie dawnego założenia dworsko-folwarcznego, po jego stronie południowej, naprzeciwko podwórza gospodarczego. Fasadą został zwrócony w stronę przebiegającej przez wieś drogi wyjazdowej z Sulechowa do Trzebiechowa. Obec­nie jest w rękach prywatnych i mieszczą się w nim biura prowadzonego tutaj gospodar­stwa rolnego. Wieś Kruszyna została

Skip to content