Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Lokacja: Rzeczyca, gm. Maszewo

Rzeczyca, gm. Maszewo, pow. krośnieński – pałac

Parterowy dwór powstały w zaraniu XIX w., został w końcu tamtego stulecia powiększony od wschodu o większy, piętrowy człon, stylowo eklektyczny, prostokątny w rzucie, nakryty dachem mansardowym. Elewacje obiektu zdobione są detalem architektonicznym, narożnymi wykuszami, a wejście od strony parku poprzedzone jest portykiem.  

Rzeczyca, gm. Maszewo, pow. krośnieński – kościół filialny pw. św. Stanisława Biskupa

Kościół, wzmiankowany w 1308, jak i następne budowle, z racji nietrwałej konstrukcji, podlegały przyśpieszonym procesom destrukcji. Obecny, wzniesiony w 1731 w konstrukcji szkieletowej, został w pocz. XX w. obmurowany cegłą. Do 1945 był ewangelickim. Jest orientowany, salowy, w rzucie prostokątny, z wieżą od zachodu, nakryty dachem dwuspadowym.  

Rzeczyca – kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika

Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzeczycy gm. Maszewo, pow. krośnieński   Niewielka Rzeczyca leży na uboczu trasy prowadzącej z Krosna Odrzańskiego do Cybinki. Wykształcona na planie ulicowo-placowym o zatartej czytelności układu wieś posiada zabudowę rozproszoną. W centrum miejscowości, na niewielkim placu położonym tuż przy głównej drodze, wzniesiono

Skip to content