Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Lubuskie Spotkania z Zabytkami w Kołczynie

W dniu 15 maja 2015 w Kołczynie gm. Krzeszyce odbyły się na kolejne Lubuskie Spotkania z Zabytkami. Ich celem było przybliżenie zabytków i problematyki ich ochrony na terenach łęgów nadwarciańskich, w tym Kołczyna, Rudnej i Maszkowa. Impreza zorganizowana została z inicjatywy Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przy współpracy z Gminą Krzeszyce i Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Stanisława Kostki w Kołczynie. Jak zawsze nie zawiedli ci, którzy zainteresowani są dziedzictwem kulturowym naszego regionu – impreza zgromadziła ponad 40 osób, wśród których obecni byli m.in. Pan Jan Świrepo Wojewoda Lubuski, Pan Sławomir Kulczyński Dyrektor Departamentu Infrastruktury Społecznej Urzędu Marszałkowskiego, Pan Robert Makarowicz Prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zielonej Górze, Pan Hubert Harasimowicz Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp., Pan Edward Jaworski Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wlkp., Pan Włodzimierz Rebelski Dyrektor Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy oraz liczni radni, sołtysi, dyrektorzy szkół i placówek kultury, członkowie organizacji pozarządowych, mieszkańcy gminy.
Gości powitali Pan Stanisław Peczkajtis Wójt Gminy Krzeszyce i Pani Barbara Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Następnie Pan Wójt zaprezentował zgromadzonym gościom gminę Krzeszyce – jej zabytki, potencjał gospodarczy i społeczny oraz koncepcję utworzenia centrum wsi polskiej w Krzeszycach.  Ks. Adam Pawłowski Proboszcz Parafii w Kołczynie omówił prace prowadzone przy zabytkowych kościołach w Parafii Kołczyn w latach 2007 – 2014. Podkreślił on zaangażowanie mieszkańców gminy, którzy wielokrotnie wspierali go przy realizacji remontów. Następnie Pan Błażej Skaziński Kierownik Delegatury w Gorzowie Wlkp. Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze wygłosił referat pt.  Kołczyn i osadnictwo olęderskie na łęgach warciańskich. Na zakończenie Pan Przemysław Manna Konserwator dzieł sztuki ze Szczecin zaprezentował prace konserwatorskie przy zabytkach ruchomych w kościołach Parafii Kołczyn, wzbogacając swój referat interesującymi przykładami z warsztatu malarza i konserwatora. Wszystkie wystąpienia spotkały się z ogromnym zainteresowaniem, zaś całości dopełnił występ zespołu śpiewaczego Rudniczanki. W dalszej części imprezy jej uczestnicy udali się na spacer po Kołczynie m.in. zwiedzili kościoła pw. św. Stanisława Kostki, dzwonnicy i zabudowę wsi, zawitali też u Pani Renaty Kuświk i zapoznanie się z Jej zbiorami. Na zakończenie wszyscy udali się do kościołów w Maszkowie i Rudnej.
 

Zobacz również

Ogłoszenie o naborze na stanowisko Powiatowego Konserwatora Zabytków w Świebodzinie

Starosta Świebodziński ogłosił nabór na samodzielne stanowisko – Powiatowego Konserwatora Zabytków. Ogłoszenie jest dostępne pod adresem: https://samorzad.gov.pl/web/powiat-swiebodzinski/powiatowy-konserwator-zabytkow3 Termin składania aplikacji:

Sesja naukowa „Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości”

W dniu 24.05.2024 r. w zamku w Kożuchowie odbyła się sesja naukowa Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości. Konferencję otworzył

Szkolenie lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich

Zakończyliśmy właśnie kolejne z cyklicznych szkoleń lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich, które odbyło się w Słońsku i Ośnie Lubuskim. Zaprezentowaliśmy

Table of Contents

Skip to content