Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Lubuskie Spotkania z Zabytkami w ramach Święta Bzów na zamku w Siedlisku

W dniu 10 maja 2015 roku na zamku w Siedlisku Fundacja Karolat, kierowana przez Pana Marcina Kulę oraz Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków zorganizowali Lubuskie Spotkania z Zabytkami w ramach mającego już kilkuletnią tradycję Święta Bzów. Impreza organizowana w scenerii siedliskiego zamku na stałe wpisała się już w kalendarz ważniejszych wydarzeń kulturalnych w naszym województwie i corocznie przyciąga tłumy turystów oraz mieszkańców zainteresowanych zabytkami i historią naszego regionu. Jak w poprzednich latach impreza zgromadziła ogromną rzeszę gości z Dolnego Śląska i województwa lubuskiego.
Tegoroczne Święto Bzów rozpoczęło się cyklem wykładów w ramach Lubuskich Spotkań z Zabytkami, zorganizowanych pod patronatem Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, wśród których zaprezentowano m.in.: założenia koncepcji zagospodarowania Wzgórza Adelajdy w Siedlisku (dr Tomasz Andrzejewski), postać ks. Hermanna Puecklera (Volkmar Herold), Park Branitz jako arcydzieło księcia Puecklera (Karola Weber) oraz prace konserwatorskie realizowane w ostatnich latach na zamku w Siedlisku ( Tomasz Filar).
Następnie barwny korowód przeszedł ulicami Siedliska. W programie imprezy planowano również m.in. przedstawienia teatralne, występy artystyczne, pokazy i zabawy w wykonaniu bractw rycerskich, jarmark twórczości ludowej, pokaz obyczajów i sztuki dawnej w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej, wystawy oraz pokazy i warsztaty promujące unikalne i zanikające zawody i umiejętności artystyczne. Na terenie siedliskiego zamku goście bawili się do wieczora. Spotkanie integracyjne zorganizowali tu również członkowie nowo powołanego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, kierowanego przez Panią Beatę Nowogońską.
Wysoki poziom tego wydarzenia, którym jest Święto Bzów w Siedlisku oraz doskonała organizacja imprezy zasługują na ogromne słowa uznania dla Fundacji Karolat oraz wszystkich osób z nią współpracujących, jak również dla Starostwa Powiatowego w Nowej Soli, które konsekwentnie od lat wspiera tę imprezę.


 

 


 

 

 

 

 

Zobacz również

Ogłoszenie o naborze na stanowisko Powiatowego Konserwatora Zabytków w Świebodzinie

Starosta Świebodziński ogłosił nabór na samodzielne stanowisko – Powiatowego Konserwatora Zabytków. Ogłoszenie jest dostępne pod adresem: https://samorzad.gov.pl/web/powiat-swiebodzinski/powiatowy-konserwator-zabytkow3 Termin składania aplikacji:

Sesja naukowa „Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości”

W dniu 24.05.2024 r. w zamku w Kożuchowie odbyła się sesja naukowa Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości. Konferencję otworzył

Szkolenie lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich

Zakończyliśmy właśnie kolejne z cyklicznych szkoleń lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich, które odbyło się w Słońsku i Ośnie Lubuskim. Zaprezentowaliśmy

Table of Contents

Skip to content