Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków 2007

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzony jest od 1983 r. w większości krajów świata. Ustanowiony został przez Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS i wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez o znaczeniu światowym. Celem MDOZ, obchodzonego 18 kwietnia, jest przede wszystkim przybliżenie społeczeństwu problematyki dziedzictwa kulturowego.

W Polsce ideą obchodów jest zaprezentowanie zabytków mających szczególne znaczenie dla dziedzictwa światowego i wielokulturowości w naszym kraju. W województwie lubuskim obchody MDOZ odbyły się 13 kwietnia 2007 r. we Wschowie. Uświetniło je wręczenie przez Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków „Odznaki za opiekę nad zabytkami” wójtowi gminy Santok Panu Stanisławowo Chudzikowi.

W trakcie sesji naukowej przedstawiono referaty przybliżające dziedzictwo kulturowe miasta, poświecone jego historii i szczególnie cennym w skali całego regionu zabytkom. W drugiej części dnia zaplanowano spacer po zabytkach miasta a na zakończenie- uroczysty koncert w kościele oo. franciszkanów.

Organizatorami obchodów byli Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Zielonej Górze, Urząd Miasta i Gminy we Wschowie, Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Zielonej Górze oraz Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Poznaniu pracownia w Trzebinach.

Zobacz również

Ogłoszenie o naborze na stanowisko Powiatowego Konserwatora Zabytków w Świebodzinie

Starosta Świebodziński ogłosił nabór na samodzielne stanowisko – Powiatowego Konserwatora Zabytków. Ogłoszenie jest dostępne pod adresem: https://samorzad.gov.pl/web/powiat-swiebodzinski/powiatowy-konserwator-zabytkow3 Termin składania aplikacji:

Sesja naukowa „Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości”

W dniu 24.05.2024 r. w zamku w Kożuchowie odbyła się sesja naukowa Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości. Konferencję otworzył

Szkolenie lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich

Zakończyliśmy właśnie kolejne z cyklicznych szkoleń lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich, które odbyło się w Słońsku i Ośnie Lubuskim. Zaprezentowaliśmy

Table of Contents

Skip to content