Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Międzynarodowy dzień Ochrony Zabytków – nagrody „Lubuskie Konserwacje” edycja 2022

18 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, ustanowiony w 1983 r. przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków (ICOMOS). Świętujemy go prezentując Państwu zabytki o szczególnym znaczeniu, uwzględniając zwłaszcza te, które w ostatnich latach poddane zostały pracom, przywracającym ich walory kulturowe. Już od 2008 r. za znaczące realizacje prac konserwatorskich i remontowo-budowlanych w zabytkach naszego regionu przyznawana jest nagroda Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków „Lubuskie Konserwacje”. Nagroda jest uhonorowaniem laureata za szczególne dokonania  w zakresie poprawy stanu zachowania zabytku, podkreślenia jego walorów artystycznych i użytkowych w aspekcie prawidłowo wykonanych prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych. Ocenie poddawany jest również sposób użytkowania zabytku, utrzymanie estetycznego wyglądu, jego wyposażenia i otoczenia.
Miło nam poinformować, że nagroda „Lubuskie Konserwacje” w edycji 2022 przyznana została następującym właścicielom zabytków:
– w kategorii – za renowację i adaptację architektoniczną zabytku nagrodę przyznano dla Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Żaganiu za kompleksowe prace remontowo-konserwatorskie związane z adaptacją dawnego szpitala św. Doroty w Żaganiu do nowej funkcji szkoły muzycznej.
– wyróżnienie w tej kategorii przyznano dla Fundacji Archeologicznej w Zielonej Górze za prace związane z adaptacją dawnego kościoła ewangelickiego w Bytomiu Odrzańskim na cele kulturalne oraz magazyny archeologiczne.
– w kategorii – za realizację prac konserwatorsko-restauratorskich w zabytku nagroda przyznana została dla Gminy miejskiej Żary za kompleksowe prace remontowe i konserwatorskie związane z rewaloryzacją parku miejskiego w Żarach oraz Regionalnemu Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze za kompleksowe prace konserwatorsko-restauratorskie przy willi i parku przy ul. Sienkiewicza 11 w Zielonej Górze.
-wyróżnienia w tej kategorii przyznano: Parafii Rzymskokatolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzepinie za prace konserwatorsko-restauratorskie przy elewacjach drewnianego kościoła w Lubiechni Małej, Parafii Rzymskokatolickiej pw. Stanisława Biskupa w Łęgowie Sulechowskim za prace konserwatorsko-restauratorskie przy elewacjach drewnianego kościoła w Klępsku, a także Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Anny w Jordanowie za prace konserwatorsko-restauratorskie przy ołtarzu głównym w kościele w Rusinowie oraz dla Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Gorzowie Wlkp. za remont konserwatorski dachu zamku w Miodnicy.
– w kategorii – za realizację prac inżynieryjnych w zabytku nagrodę przyznano Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim za prace związane ze wzmocnieniem konstrukcji kościoła farnego w Ośnie Lubuskim.
W kolejnych postach przybliżymy Państwu ww. zabytki i zrealizowane przy nich prace, a dziś już serdecznie gratulujemy laureatom i dziękujemy za troskę o zabytki.
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków to święto wszystkich osób, które wkładają wysiłku w ratowanie zabytków i opiekę nad nimi – konserwatorów, historyków sztuki, architektów, urbanistów, archeologów, a także właścicieli zabytków, którzy się o nie troszczą. Dziękujemy wszystkim za troskę o zabytki i ich popularyzację.

 

Zobacz również

Borów Polski - chorągiew procesyjna - koronacja Marii - fot. 1967

Obraz z przedstawieniem Koronacji Marii dekorujący chorągiew  procesyjną

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: kościół filialny pw. św. Klemensa w miejscowości Borów Polski,  gm. Nowe Miasteczko, pow. nowosolski Autor / warsztat: warsztat śląski

Otyń - spotkanie w sprawie zamku

Spotkanie „Zamek w Otyniu w świetle badań architektonicznych i studenckich projektów koncepcyjnych”

W dniu 17 października 2024 r. spotkaliśmy się w Otyniu, aby zwrócić uwagę na, przejęty przez gminę, dawny zamek w

Świdnica - dwór - Jazz w pałacach, dworach i ... 13.10.2024

„Jazz w pałacach, dworach i …” we dworze w Świdnicy

13 października 2024 r. miłośnicy jazzu i zabytków spotkali się w dworze w Świdnicy na cyklicznym już wydarzeniu „Jazz w

Zobacz również

Skip to content