Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Międzynarodowy dzień Ochrony Zabytków – nagrody „Lubuskie Konserwacje” edycja 2022

18 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, ustanowiony w 1983 r. przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków (ICOMOS). Świętujemy go prezentując Państwu zabytki o szczególnym znaczeniu, uwzględniając zwłaszcza te, które w ostatnich latach poddane zostały pracom, przywracającym ich walory kulturowe. Już od 2008 r. za znaczące realizacje prac konserwatorskich i remontowo-budowlanych w zabytkach naszego regionu przyznawana jest nagroda Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków „Lubuskie Konserwacje”. Nagroda jest uhonorowaniem laureata za szczególne dokonania  w zakresie poprawy stanu zachowania zabytku, podkreślenia jego walorów artystycznych i użytkowych w aspekcie prawidłowo wykonanych prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych. Ocenie poddawany jest również sposób użytkowania zabytku, utrzymanie estetycznego wyglądu, jego wyposażenia i otoczenia.
Miło nam poinformować, że nagroda „Lubuskie Konserwacje” w edycji 2022 przyznana została następującym właścicielom zabytków:
– w kategorii – za renowację i adaptację architektoniczną zabytku nagrodę przyznano dla Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Żaganiu za kompleksowe prace remontowo-konserwatorskie związane z adaptacją dawnego szpitala św. Doroty w Żaganiu do nowej funkcji szkoły muzycznej.
– wyróżnienie w tej kategorii przyznano dla Fundacji Archeologicznej w Zielonej Górze za prace związane z adaptacją dawnego kościoła ewangelickiego w Bytomiu Odrzańskim na cele kulturalne oraz magazyny archeologiczne.
– w kategorii – za realizację prac konserwatorsko-restauratorskich w zabytku nagroda przyznana została dla Gminy miejskiej Żary za kompleksowe prace remontowe i konserwatorskie związane z rewaloryzacją parku miejskiego w Żarach oraz Regionalnemu Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze za kompleksowe prace konserwatorsko-restauratorskie przy willi i parku przy ul. Sienkiewicza 11 w Zielonej Górze.
-wyróżnienia w tej kategorii przyznano: Parafii Rzymskokatolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzepinie za prace konserwatorsko-restauratorskie przy elewacjach drewnianego kościoła w Lubiechni Małej, Parafii Rzymskokatolickiej pw. Stanisława Biskupa w Łęgowie Sulechowskim za prace konserwatorsko-restauratorskie przy elewacjach drewnianego kościoła w Klępsku, a także Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Anny w Jordanowie za prace konserwatorsko-restauratorskie przy ołtarzu głównym w kościele w Rusinowie oraz dla Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Gorzowie Wlkp. za remont konserwatorski dachu zamku w Miodnicy.
– w kategorii – za realizację prac inżynieryjnych w zabytku nagrodę przyznano Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim za prace związane ze wzmocnieniem konstrukcji kościoła farnego w Ośnie Lubuskim.
W kolejnych postach przybliżymy Państwu ww. zabytki i zrealizowane przy nich prace, a dziś już serdecznie gratulujemy laureatom i dziękujemy za troskę o zabytki.
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków to święto wszystkich osób, które wkładają wysiłku w ratowanie zabytków i opiekę nad nimi – konserwatorów, historyków sztuki, architektów, urbanistów, archeologów, a także właścicieli zabytków, którzy się o nie troszczą. Dziękujemy wszystkim za troskę o zabytki i ich popularyzację.

 

Zobacz również

Komplet sześciu barokowych świeczników ołtarzowych

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: kościół fil. pw. św. Klemensa w miejscowości Borów Polski, gm. Nowe Miasteczko, pow. nowosolski, woj. lubuskie Autor

Skarb ze Szprotawy wśród 10 najważniejszych odkryć polskiej archeologii 2023 r.!

Kwartalnik „Archeologia Żywa” ogłosił niedawno wyniki plebiscytu 10 najważniejszych odkryć polskiej archeologii 2023. Archeologiczne Sensacje 2023. Niezmiernie miło jest nam

Konkurs „Zabytek Zadbany” edycja 2024

Trwa kolejna edycja konkursu „Zabytek Zadbany”.  Jest to doroczny konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków, którego

Skip to content