Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Otwarcie ekspozycji w Bastionie Filip w Kostrzynie nad Odrą

W dniu 9 maja 2014 r. uroczyście otwarto ekspozycję muzealną w Bastionie Filip twierdzy Kostrzyn nad Odrą. Ekspozycja przedstawia historie miasta i twierdzy na licznych planszach, tablicach, w gablotach z eksponatami, na dotykowych ekranach multimedialnych, makietach itp. Prezentowana jest w dwóch językach (polskim i niemieckim).
Nim pierwsi zwiedzający weszli do nowej siedziby Muzeum Twierdzy Kostrzyn dokonano jej uroczystego otwarcia, podczas którego dr Barbara Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków wręczyła Panu dr. Andrzejowi Kuntowi Burmistrzowi Kostrzyna nad Odrą Złotą Odznakę „Za opiekę nad zabytkami”, przyznaną na jej wniosek przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Minister docenił fakt, iż z inicjatywy oraz dzięki zaangażowaniu Pana A. Kunta w latach 2006-2012 przeprowadzone zostały zakrojone na szeroką skalę roboty budowlane przy fortyfikacjach kostrzyńskiej twierdzy. Objęły one m.in. remont Bastionu Filip, Bastionu Brandenburgia i Wałów Kattego, na których zrealizowano trakty spacerowe, mostu przy Bramie Chyżańskiej, grodzy przy Bastionie Filip, Bramy Berlińskiej wraz z adaptacją jej pomieszczeń na informację turystyczną, zaś w latach 2012-2013 rozpoczęto prace zabezpieczające przy Bastionie Król.
W efekcie tych prac m.in. kazamaty Bastionu Filip zostały przystosowane do celów ekspozycji muzealnej, którą zwiedzili w dniu otwarcia licznie przybyli goście z Niemiec i Polski. Z ekspozycją zapoznał się również Pan Jerzy Ostrouch Wojewoda Lubuski.
Pan Burmistrz A. Kunt złożył serdeczne podziękowania całej rzeczy osób, które służyły pomocą przy przygotowaniach do wystawy, wśród których byli zarówno Niemcy jak i Polacy. Dzięki ich wspólnej pracy, którą kierował Pan Ryszard Skałba Dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn, nowa ekspozycja muzealna należy do ciekawszych i nowocześniejszych form prezentacji historii i dziedzictwa kulturowego miasta w naszym regionie.

 

Zobacz również

Chotków - mechanizm zegara wieżowego

Mechanizm zegara wieżowego

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: : kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w miejscowości Chotków,  gm. Brzeźnica, pow. żagański Autor / warsztat:

Kamień Pomorski - katedra - przewóz renesansowej płyty nagrobnej odzyskanej po kradzieży

Przewiezienie, odzyskanej przez Policję Zachodniopomorską, renesansowej płyty nagrobnej zdeponowanej w katedrze w Kamieniu Pomorskim

W dniu 09.04.2025  r. w obecności przedstawicieli Policji i służb konserwatorskich, Wicestarosta Krośnieński Pan Ryszard Zakrzewski odebrał renesansową płytę nagrobną 

Obchody MDOZ w Sandomierzu 2025 r.

Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków

Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, zorganizowane w dniach 7-8 kwietnia w Sandomierzu, stanowiły okazję do spotkania w gronie konserwatorów,  badaczy,

Zobacz również

Skip to content