Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Otwarcie wystawy w Gubinie

W dniu 6 listopada 2014 r. w Galerii „Ratusz” Gubińskiego Domu Kultury w Gubinie zorganizowano wernisaż wystawy pt. „Czasy wolnych panów! Szlachta na Dolnych Łużycach”. Ekspozycja zawiera część wystawy pod tym samym tytułem, która była prezentowana w dniach 9 maja – 31 października 2014 w Pałacu Branitz w Cottbus. Od samego początku organizatorzy – Europejski Związek Parków Łużyckich postanowili zainteresować wystawą gości z Polski, stad wszystkie eksponaty opatrzone zostały tekstami w języku polskim. Pomysł zaprezentowania części wystawy również po polskiej stronie, na terenie województwa lubuskiego, zrodził się podczas spotkania B. Bielinis-Kopeć Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z Gertem Streidtem Dyrektorem Pałacu Branitz w Cottbus. Nie przypadkowo wystawa ta zagościła w Gubinie. Gubin położony jest na terenie historycznych Dolnych Łużyc, stad tematycznie jest to miejsce właściwe, jednak przeważyła otwartość na wszelkie polsko-niemieckie inicjatywy, która cechuje tutejsza władze samorządowe. Pan Bartłomiej Bartczak podjął się realizacji tego zadania, które na swoje barki przejął Pan Janusz Gajda Dyrektor Gubińskiego Domu Kultury oraz jego współpracownicy. W ten sposób doszło do wernisażu wystawy, która przypomina o wspólnej historii tej krainy. Warto pamiętać, że historyczne Łużyce Dolne położone są na pograniczu polsko-niemieckim, gdzie przez wielki krzyżowały się wpływy różnych kultur. Po stronie polskiej znajdują się one na terenie województwa lubuskiego, zaś po stronie niemieckiej – landu Brandenburgia. Związki Polski z tą krainą mają ponad tysiącletnią historię.
W wernisażu wystawy wziął udział Pan Jerzy Ostrouch Wojewoda Lubuski, który na wniosek Burmistrza Gubina uhonorował odznaczeniami szczególnie zasłużonych przedsiębiorców z Gubina. Dla licznie zgromadzonych uczestników tego wydarzenia referat poświęcony roli szlachty na pograniczu śląsko-łużyckim wygłosił Pan dr hab. Jarosław Kuczer z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
 

Zobacz również

Ogłoszenie o naborze na stanowisko Powiatowego Konserwatora Zabytków w Świebodzinie

Starosta Świebodziński ogłosił nabór na samodzielne stanowisko – Powiatowego Konserwatora Zabytków. Ogłoszenie jest dostępne pod adresem: https://samorzad.gov.pl/web/powiat-swiebodzinski/powiatowy-konserwator-zabytkow3 Termin składania aplikacji:

Sesja naukowa „Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości”

W dniu 24.05.2024 r. w zamku w Kożuchowie odbyła się sesja naukowa Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości. Konferencję otworzył

Szkolenie lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich

Zakończyliśmy właśnie kolejne z cyklicznych szkoleń lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich, które odbyło się w Słońsku i Ośnie Lubuskim. Zaprezentowaliśmy

Table of Contents

Skip to content