Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Otwarcie wystawy w Neuzelle – efekt współpracy polskiej i niemieckiej młodzieży

W roku szkolnym 2017-2018 trwały prace nad polsko-niemieckim projektem "Młode spojrzenie na stare – pałace i dwory w Polsce i w Niemczech. Uczniowskie fotoreportaże”, w który zaangażowała się młodzież i nauczyciele ze szkoły mediów w Babelsberg, Gimnazjum w Neuzelle, Europejskiego Liceum w Zielonej Górze i szkoły podstawowej w Neuzelle.
Niecodzienny kontakt z zabytkami, praktyczne zdobywanie wiedzy i nowych doświadczeń, bycie aktywnym i kreatywnym, a także docenianie kulturowych wartości regionu przygranicznego, to możliwości jakie przed uczennicami i uczniami czterech szkół otworzył ten projekt. Jest on częścią programu „denkmal aktiv” („zabytek – aktywnie”) Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków (Deutsche Stiftung Denkmalschutz) i wkładem do Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 (European Year of Cultural Heritage/EYCH).
Wybór obiektów nie ograniczał się do znanych, odrestaurowanych zabytków lecz jest bezpośrednio związany z drogą życiową uczennic i uczniów. Ich zadaniem było stworzenie fotoreportaży o wybranych zabytkach. Przy czym nie chodziło o opisanie historii pałacu czy dworu, ale o jego subiektywne postrzeganie, wyrażone w fotografiach i tekstach. To „młode spojrzenie na stare” ma na celu uświadamianie i wspieranie wspólnej tożsamości kulturowej po obu stronach Odry i Nysy.
Uczennice i uczniowie byli wspierani merytorycznie przez dr Barbarę Bielinis-Kopeć Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i dr Thomasa Drachenberga  Konserwatora Kraju Związkowego Brandenburgia. Partnerami i sponsorami projektu byli: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Zielonej Górze, Brandenburski Krajowy Urząd Ochrony Zabytków i Krajowe Muzeum Archeologiczne, Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, Fundacja Ostdeutsche Sparkassenstiftung, Stowarzyszenie Kulturland Brandenburg, Okręg Odra-Sprewa, Fundacja Deutsche Stiftung Denkmalschutz, fundacja Stift Neuzelle, Europejska Fundacja Oświaty i Kultury  Rahn Dittrich Group, gmina Neuzelle jak również stowarzyszenia wspierające poszczególne szkoły oraz osoby prywatne.
W dniu 18 maja 2018 r.  w Neuzelle nastąpiło otwarcie wystawy  i zaprezentowano dwujęzyczna publikacja. Wystawa objazdowa, będąca rezultatem projektu, zostanie zaprezentowana jeszcze w Brandenburgu nad Havelą, zaś 7 września 2018 r. będziemy mogli ją obejrzeć w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.
 

Zobacz również

Komplet sześciu barokowych świeczników ołtarzowych

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: kościół fil. pw. św. Klemensa w miejscowości Borów Polski, gm. Nowe Miasteczko, pow. nowosolski, woj. lubuskie Autor

Skarb ze Szprotawy wśród 10 najważniejszych odkryć polskiej archeologii 2023 r.!

Kwartalnik „Archeologia Żywa” ogłosił niedawno wyniki plebiscytu 10 najważniejszych odkryć polskiej archeologii 2023. Archeologiczne Sensacje 2023. Niezmiernie miło jest nam

Konkurs „Zabytek Zadbany” edycja 2024

Trwa kolejna edycja konkursu „Zabytek Zadbany”.  Jest to doroczny konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków, którego

Skip to content