Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Para barokowych świeczników ołtarzowych z 1696 r.

Prawdopodobnie przed 11.05.2010 r. z kościoła na terenie gminy Nowogród Bobrzański zaginęły dwa barokowe świeczniki ołtarzowe.

Świeczniki jednoświecowe wykonane z cyny. Podstawa lichtarzy trójboczna wsparta na trzech kulach Krawędzie cokołu stanowią płaskie, esowato wygięte woluty. Boki podstawy gładkie,  wklęsłe, zakończone u dołu łukiem w ośli grzbiet.  Boki dekorowane odlewaną, uskrzydloną główką anielską. Poniżej główki wyryta inskrypcja. Na pierwszym ze świeczników jest to napis fundacyjny i parafraza cytatu biblijnego (Mt 5,16: Sic luceat lux vestra coram hominibus): „SCHREIBER / ELIAS ARLLT/ KIRCH VATER CHRIST. SCHVLTZ: GEORGE BOGISCH/ SIC CORAMHOMINIBVS ·A·N·N·O·  /·1·6·9·6·” (ukośnik oznacza kolejny wers, podkreślenie – ligaturę). Na drugim lichtarzu napis fundacyjny i cytat biblijny wyrażający jedną z podstawowych zasad protestantyzmu: „JOHANN JENTZSCH PASTOR BOLLENDIRFENS. FESTOS PASTCHATOS SOLI DEO GLORIA ANNO 1696” (treść podana za publikacją H.E. Kubacha i J. Seegera  Die Kunstdenkmäler des Kreises Sorau und Stadt Forst wydaną  w Berlinie w 1939 r., może zawierać drobne omyłki literowe) Poniżej napisów, w dolnej partii stopy wybite trzy znaki  konwisarskie: pośrodku żarski znak miejski – litera „W”, nad którą znajduje się odwrócona na bok litera „S”, po bokach  znak mistrzowski Johanna Martina Harder (Harter) z datą 1697 (?). Na zdjęciu świecznika  czytelny jest  jedynie znak miejski, informacja na temat znaku mistrzowskiego podana za Die Kunstdenkmäler des Kreises Sorau und Stadt Forst. Trzon  lichtarza masywny, wieloczłonowy, wsparty na odlewanej, plastycznej, trójbocznej  nasadzie o uniesionych końcach boków,  złożony z kapturka oraz, oddzielonych pierścieniami,  dwóch ustawionych antytetycznie, gruszkowatych nodusów rozdzielonych spłaszczoną kulą.   Profitka w kształcie talerzyka, o brzegach ozdobionych odlewaną, ażurową koronką zasłaniająca górną partię trzonu. Kolec w kształcie dość wysokiego, smukłego stożka. Wysokość świeczników – około 62 cm.
Johann Martin Harder (Harter) urodził się 5.05.1667 r. w Hildesheim. Jego ojcem był konwisarz Georg Harder. J. M. Harder został przyjęty do stanu mieszczańskiego w Żarach 2.10.1695 r. W tym samym roku ożenił się z Elisabeth Schiller (prawdopodobnie córka żarskiego konwisarza Johanna Schiller), a po jej śmierci w 1728 r., ożenił się ponownie z córką młynarza miejskiego – wdową Anną Marią Bürger. Zmarł 6.06.1755 r. w wieku 88 lat. Miał dwoje dzieci z pierwszego i dwoje dzieci z drugiego małżeństwa. Przed II wojną światową w zbiorach Heimatmuseum w Żarach znajdowała się flasza  z kościoła w Kunicach (niem. Kunzendorf – ob. część Żar), a w kościele w Brzostowej  (obecnie niezachowana) puszka na komunikanty z plastyczną grupą Ukrzyżowania ufundowana przez Hansa Hofmanna St. w dniu 20.05.1699 r., natomiast w kościele w Drożkowie – (niezachowany) dzban z pokrywą, z  1720 r.
 
 
Nr Księgi B rejestru zabytków:   172 poz. 14.

Skradzione świeczniki  zostały zgłoszone do Krajowego wykazu zabytków skradzionych lub  wywiezionych za  granicę niezgodnie z prawem (nr karty 11771). Wykaz ten  jest  dostępny w  Internecie pod  adresem: https://www.skradzionezabytki.pl/. Osoby posiadające informacje na temat skradzionego obiektu proszone są  o przekazanie ich Lubuskiej Policji, bądź Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.
 
 
 

 

Zobacz również

Ogłoszenie o naborze na stanowisko Powiatowego Konserwatora Zabytków w Świebodzinie

Starosta Świebodziński ogłosił nabór na samodzielne stanowisko – Powiatowego Konserwatora Zabytków. Ogłoszenie jest dostępne pod adresem: https://samorzad.gov.pl/web/powiat-swiebodzinski/powiatowy-konserwator-zabytkow3 Termin składania aplikacji:

Sesja naukowa „Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości”

W dniu 24.05.2024 r. w zamku w Kożuchowie odbyła się sesja naukowa Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości. Konferencję otworzył

Szkolenie lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich

Zakończyliśmy właśnie kolejne z cyklicznych szkoleń lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich, które odbyło się w Słońsku i Ośnie Lubuskim. Zaprezentowaliśmy

Table of Contents

Skip to content