Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Portret opata Caspara I Ridiger

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: poaugustiański zespół klasztorny w miejscowości Żagań, gm. Żagań o statusie miejskim, pow. żagański

Autor / warsztat: malarz Christian Conrad młodszy (1692-1670) działający w Żaganiu

Czas powstania: po 1732 do 1770 r.  

Materiał / technika: olej na płótnie

Wymiary: wysokość około 78  cm, szerokość około 68 cm

Opis:  
Obraz o kształcie owalnym, należy do cyklu 29 portretów opatów klasztoru Augustianów  w Żaganiu namalowanych w technice olejnej na płótnie. Obrazy pierwotnie eksponowane były w galerii opackiej.
Zaginiony portret Caspara I Ridiger (opat w latach 1651-1660) przedstawia mężczyznę w średnim wieku ujętego w półpostaci, en trois quarts w lewo. Twarz owalna o wydatnych rysach, okolona w wąskim pasem zarostu, nad górną wargą postaci niewielkie wąsy. Włosy jasnobrązowe ułożone w fale zakrywające uszy. Duchowny ubrany jest w szaro-białą komżę zakończoną przy szyi niewielkim kołnierzykiem o ściętych rogach. Na szyi zawieszony ma łańcuch z pektorałem. Na ramiona narzucony brązowo-szary płaszcz futrzany z kapturem ozdobiony czerwono-brunatnymi aksamitnymi wyłogami, związany na piersiach dużą, niebiesko-zieloną kokardą. Włosy nakryte ciemno-zielono-niebieską piuską. Tło portretu brązowo-oliwkowe. Nad głową postaci napis wykonany majuskułą barwy ugrowej. Treść napisu: „CASPARUS I°° RIDIGER /  SCHOENBORNENSIS”.

Portret  poddany pracom konserwatorskim i  restauratorskim przeprowadzonym w okresie od 14.05.1978  do 15.12.1978 r. przez PP PKZ O/ Poznań – Pracownia Konserwacji Dzieł sztuki, zespół pod kierownictwem mgra Piotra Dybalskiego.  Podczas prac płótno zostało zdublowane.

Zdjęcie odwrocia obrazu wykonane po pracach konserwatorskich w 1978 r. pokazuje, iż na pionowej poprzeczce krosna napisano  liczbę 12, natomiast  w dolnej partii ramiaka – cyfrę 4 w okręgu (napis ołówkiem – oznaczenie wykonane podczas prac konserwatorskich) .

Nr rejestru zabytków: Księga B rejestru zabytków nr 57 poz. 88

Bibliografia:  
Hryburska (?), Żagań, klasztor poaugustiański – Portret opata Gasparego Ribigier (sic!), karta ewidencyjna zabytku, 1966.
Kowalski S. (red.), Klasztor Augustianów w Żaganiu. Zarys dziejów, Zielona Góra, 1999 r., s. 134.  
Kozieł A.(red.), Malarstwo Barokowe na Śląsku, Wrocław 2017, s. 348.
Pischinger-Łempicka U., Żagań woj. zielonogórskie. Zespół poklasztorny. Obrazy olejne – portrety opatów. Dokumentacja konserwatorska, Poznań grudzień 1978, mps w Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony w Zielonej Górze, s. 3.  
Zdrenka J., Corpus Inscriptionum Poloniae T.X z. 13 Powiat żagański, Toruń 2019, s. 424.  

Okoliczności  kradzieży / zaginięcia: nieustalone

Data utraty: pomiędzy  01.12.1978 r. a  31.12.1999 r.(?)

Nr karty w Krajowego wykazu zabytków skradzionych lub  wywiezionych za  granicę niezgodnie z prawem:  12022.   Wykaz ten  jest  dostępny w  Internecie pod  adresem: https://www.skradzionezabytki.pl/.

 

Osoby posiadające informacje na temat skradzionego obiektu proszone są  o przekazanie ich Lubuskiej Policji, bądź Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.

 

Zobacz również

Sesja naukowa „Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości”

W dniu 24.05.2024 r. w zamku w Kożuchowie odbyła się sesja naukowa Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości. Konferencję otworzył

Szkolenie lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich

Zakończyliśmy właśnie kolejne z cyklicznych szkoleń lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich, które odbyło się w Słońsku i Ośnie Lubuskim. Zaprezentowaliśmy

Spotkanie polsko-niemieckiej grupy ekspertów ds. zabytkowych rezydencji w krajobrazie przygranicznym

W dniu 26.04.2024 r. w Dreźnie odbyło się kolejne spotkanie, założonej w 2014 r., polsko-niemieckiej grupy ekspertów ds. zabytkowych rezydencji

Table of Contents

Skip to content