Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Spotkanie ws. planowanych prac przy murach miejskich w Kożuchowie

10 czerwca 2020 r., wraz z Panem P. Jagaskiem Burmistrzem Kożuchowa i Zdzisławem Szukiełowiczem społecznikiem i radnym, spotkaliśmy się w Kożuchowie, aby omówić problematykę remontu murów miejskich. Pan dr Maciej Małachowicz wraz z zespołem zaprezentował wyniki wstępnych badań oraz program remontu murów i ich adaptacji na cele turystyczne. Wstępnie zaakceptowano planowane działania, których celem jest poprawa stanu technicznego obwarowań oraz ich wyeksponowanie i udostępnienie do celów turystycznych.
Warto przypomnieć, że w województwie lubuskim znajduje się 19 zespołów średniowiecznych obwarowań miejskich. Do najcenniejszych i najlepiej zachowanych, obok Strzelec Krajeńskich i Ośna Lubuskiego, należą mury Kożuchowa, które powstały na przełomie XIII i XIV w., z zewnętrznym pierścieniem murów z XV w. Zachowane elementy stanowią: wewnętrzny pierścień murów z czatowniami, zewnętrzny pierścień murów z bastejami (z XV w.), sucha fosa i baszta bramy Krośnieńskiej. Obwarowania łączyły się z zamkiem. Do dziś są one czytelne w przestrzeni miasta. Mury stanowią cenny element dziedzictwa kulturowego Kożuchowa, wymagają konserwacji, a udostępnienie ich dla mieszkańców i turystów pozwoli na lepszą dostępność i wyeksponowanie zabytku, stąd starania samorządu zasługują na wsparcie.

Zobacz również

Ogłoszenie o naborze na stanowisko Powiatowego Konserwatora Zabytków w Świebodzinie

Starosta Świebodziński ogłosił nabór na samodzielne stanowisko – Powiatowego Konserwatora Zabytków. Ogłoszenie jest dostępne pod adresem: https://samorzad.gov.pl/web/powiat-swiebodzinski/powiatowy-konserwator-zabytkow3 Termin składania aplikacji:

Sesja naukowa „Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości”

W dniu 24.05.2024 r. w zamku w Kożuchowie odbyła się sesja naukowa Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości. Konferencję otworzył

Szkolenie lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich

Zakończyliśmy właśnie kolejne z cyklicznych szkoleń lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich, które odbyło się w Słońsku i Ośnie Lubuskim. Zaprezentowaliśmy

Table of Contents

Skip to content