Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Uhonorowanie osób, które przypadkowo odkryły zabytki archeologiczne

W dniu 21 marca br. w Muzeum Lubuskim w Gorzowie Wlkp. odbyło się spotkanie w związku z przyznaniem, na wniosek Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, nagród pieniężnych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla znalazców zabytków archeologicznych z terenu województwa lubuskiego. Dotyczy to dwóch cennych odkryć dokonanych w 2012 r. – skarbu z epoki brązu znalezionego w Deszcznie oraz średniowiecznego topora wyłowionego z dna jeziora Lipie niedaleko Strzelec Kraj.
Pan Michał Pluta jesienią 2012 roku natrafił w Deszcznie na skarb przedmiotów z brązu, który składa się 20 zabytków, w tym cztery siekierki, jeden nóż, osiem sierpów, pięć bransolet oraz fragment noża i fragment naszyjnika. Skarb został wstępnie wydatowany na V okres epoki brązu kultury łużyckiej (900-700 p.n.e). W związku z tym odkryciem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał znalazcy nagrodę w kwocie 20 000 zł.
Panowie Artur Nowak i Paweł Duliniec w 2012 r. w Jeziorze Lipie natrafili na późnośredniowieczny topór. Zabytek został znaleziony na głębokości około 40 metrów. Jest on zachowany wraz z drzewcem o dł. 93 cm, długość żeleźca 21 cm, a jego szerokość to 13,5 cm. Czas jego powstania określono na połowę XVI wieku. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał obydwu znalazcom nagrody w kwocie po 1 000 zł.
Opisane wyżej znaleziska zostały dokonane przypadkowo. Trzeba pamiętać, że na celowe poszukiwania trzeba posiadać pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zgodnie z polskim prawem wszelkie odnajdowane zabytki są własnością Skarbu Państwa, a znalazca ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia o swoim odkryciu wojewódzkiego konserwatora zabytków, albo właściwego wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta. Osoby, które dokonały ww. odkryć zgłosiły je, zaś zabytki zostały zabezpieczone a następnie poddane konserwacji. Będzie można je oglądać w gorzowskim muzeum.
Podczas piątkowego spotkania pod adresem osób, które zgłosiły odkrycia padło wiele podziękowań i słów uznania. B. Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków wręczyła listy gratulacyjne, podziękowania złożyli również Maciej Szykuła Wicemarszałek Województwa Lubuskiego oraz Wojciech Popek Dyrektor gorzowskiego muzeum i gospodarz spotkania. Na zakończenie goście poczęstowani zostali tortem udekorowanym motywami przypominającymi skarb z Deszczna.

 

Zobacz również

Komplet sześciu barokowych świeczników ołtarzowych

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: kościół fil. pw. św. Klemensa w miejscowości Borów Polski, gm. Nowe Miasteczko, pow. nowosolski, woj. lubuskie Autor

Skarb ze Szprotawy wśród 10 najważniejszych odkryć polskiej archeologii 2023 r.!

Kwartalnik „Archeologia Żywa” ogłosił niedawno wyniki plebiscytu 10 najważniejszych odkryć polskiej archeologii 2023. Archeologiczne Sensacje 2023. Niezmiernie miło jest nam

Konkurs „Zabytek Zadbany” edycja 2024

Trwa kolejna edycja konkursu „Zabytek Zadbany”.  Jest to doroczny konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków, którego

Skip to content