Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Uhonorowanie osób, które przypadkowo odkryły zabytki archeologiczne

W dniu 21 marca br. w Muzeum Lubuskim w Gorzowie Wlkp. odbyło się spotkanie w związku z przyznaniem, na wniosek Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, nagród pieniężnych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla znalazców zabytków archeologicznych z terenu województwa lubuskiego. Dotyczy to dwóch cennych odkryć dokonanych w 2012 r. – skarbu z epoki brązu znalezionego w Deszcznie oraz średniowiecznego topora wyłowionego z dna jeziora Lipie niedaleko Strzelec Kraj.
Pan Michał Pluta jesienią 2012 roku natrafił w Deszcznie na skarb przedmiotów z brązu, który składa się 20 zabytków, w tym cztery siekierki, jeden nóż, osiem sierpów, pięć bransolet oraz fragment noża i fragment naszyjnika. Skarb został wstępnie wydatowany na V okres epoki brązu kultury łużyckiej (900-700 p.n.e). W związku z tym odkryciem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał znalazcy nagrodę w kwocie 20 000 zł.
Panowie Artur Nowak i Paweł Duliniec w 2012 r. w Jeziorze Lipie natrafili na późnośredniowieczny topór. Zabytek został znaleziony na głębokości około 40 metrów. Jest on zachowany wraz z drzewcem o dł. 93 cm, długość żeleźca 21 cm, a jego szerokość to 13,5 cm. Czas jego powstania określono na połowę XVI wieku. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał obydwu znalazcom nagrody w kwocie po 1 000 zł.
Opisane wyżej znaleziska zostały dokonane przypadkowo. Trzeba pamiętać, że na celowe poszukiwania trzeba posiadać pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zgodnie z polskim prawem wszelkie odnajdowane zabytki są własnością Skarbu Państwa, a znalazca ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia o swoim odkryciu wojewódzkiego konserwatora zabytków, albo właściwego wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta. Osoby, które dokonały ww. odkryć zgłosiły je, zaś zabytki zostały zabezpieczone a następnie poddane konserwacji. Będzie można je oglądać w gorzowskim muzeum.
Podczas piątkowego spotkania pod adresem osób, które zgłosiły odkrycia padło wiele podziękowań i słów uznania. B. Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków wręczyła listy gratulacyjne, podziękowania złożyli również Maciej Szykuła Wicemarszałek Województwa Lubuskiego oraz Wojciech Popek Dyrektor gorzowskiego muzeum i gospodarz spotkania. Na zakończenie goście poczęstowani zostali tortem udekorowanym motywami przypominającymi skarb z Deszczna.

 

Zobacz również

Wywozy za granicę zabytków i muzealiów niebędących zabytkami

WYWÓZ ZA GRANICĘ ZABYTKÓW I MUZEALIÓW BĘDĄCYCH ZABYTKAMI  Zgodnie z treścią art. 51 ust. 1 ustawy o ochronie zabytków i

Nagrody za przypadkowe odkrycia zabytków archeologicznych

Mamy zaszczyt poinformować, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozytywnie rozpatrzył wnioski Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o przyznanie nagród za

Ogłoszenie o kolejnym naborze na stanowisko Powiatowego Konserwatora Zabytków w Świebodzinie oraz stanowisko Podinspektora w Wydziale

Starosta Świebodziński ogłosił kolejny nabór na samodzielne stanowisko – Powiatowego Konserwatora Zabytków. Ogłoszenie jest dostępne pod adresem: https://samorzad.gov.pl/web/powiat-swiebodzinski/powiatowy-konserwator-zabytkow4 Termin składania

Table of Contents

Skip to content