W sierpniu wolontariusze rozpoczęli porządkowanie parku pałacowego w Bojadłach. To kolejna już tak cenna inicjatywa Fundacji Pałac Bojadła, we współpracy z Gminą Bojadła. W ramach prostych prac porządkowych oczyszczono parkowe ścieżki, uczytelniając ich przebieg. Ważne, że projekt adresowany jest do młodzieży i mieszkańców, co ma ogromne znaczenie w procesie integracji z lokalnym dziedzictwem.
Warto przypomnieć, że barokowy pałac w Bojadłach, powoli przywracany jest do coraz lepszego stanu i od kilku już lat jest ważnym miejscem społecznej aktywności na rzecz popularyzacji zabytków i opieki nad nimi.
W dniu 11 sierpnia 2020 r. wolontariuszy i społeczników odwiedziła Pani B. Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, aby im podziękować. Organizatorom i wolontariuszom przekazano też naszą publikację o zabytkowych parkach województwa lubuskiego, wśród których jest również wymieniane barokowe założenie ogrodowe w Bojadłach. Serdecznie dziękujemy niestrudzonym Paniom Anecie Kamińskiej, Ewie Bydałek i Monice Drozdek i Panu wójtowi Krzysztofowi Gola za wsparcie ze strony gminy oraz wszystkim mieszkańcom i gościom, którzy się zaangażowali i wsparli organizatorów w działaniach mających na celu, nie tylko porządkowanie zabytkowego parku, ale również jego przywracanie w świadomości społecznej.
Barokowy obraz ołtarzowy z przedstawieniem Ostatniej Wieczerzy, Ukrzyżowania i klęczącego fundatora – pastora Samuela Morgenbesser
Miejsce kradzieży/ zaginięcia: kościół parafialny pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sieniawie Żarskiej, gm. wiejska Żary, pow. żarski Autor /