Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Zaginięcie barokowego obrazu „Chrystus u Szymona”

Przed dniem 26 kwietnia 1976 r. z kościoła na terenie gminy Nowe Miasteczko zaginął barokowy obraz „Chrystus u Szymona”.

Obraz olejny na płótnie w kształcie prostokąta stojącego. Obraz w momencie zaginięcia oprawiony był w prostą, malowaną na czarno ramę. Barokowy obraz przedstawia scenę, którą autor karty ewidencyjnej zabytku założonej w 1968 r. tytułuje: „Chrystus u Symeona”, co jest pomyłką (Symeon pojawia się w ikonografii chrześcijańskiej, w scenie Ofiarowania w świątyni), zapewne chodziło o przedstawienie „Chrystus u Szymona”. Scena przedstawiona we wnętrzu, w sali przekrytej sklepieniem, w tle widoczne dwa owalne okienka z kratą. Pośrodku przedstawieni dwaj mężczyźni siedzący przy stole. Po prawej ukazany faryzeusz Szymon zwany Trędowatym, odwrócony tyłem. Nieco głębiej, z lewej strony Chrystus zwrócony twarzą ku widzowi. Na pierwszym planie po prawej stronie widoczny kominek z palącym się ogniem z rusztem (fr. chenets) służącym do oparcia płonących polan.  Według opisu na karcie ewidencyjnej: „Obraz utrzymany w szarościach i brązach. Szaty osób czerwone i błękitne, posadzka brązowa.”
Warsztat śląski, XVIII w.
Orientacyjne wymiary: wysokość ok. 72 cm, szerokość ok. 54 cm.
Obraz figuruje w wojewódzkiej ewidencji zabytków.

Obiekt  został zgłoszony do Krajowego wykazu zabytków skradzionych lub  wywiezionych za  granicę niezgodnie z prawem (nr karty 11850). Wykaz ten  jest  dostępny w  Internecie pod  adresem: https://www.skradzionezabytki.pl/. Osoby posiadające informacje na temat skradzionego obiektu proszone są  o przekazanie ich Lubuskiej Policji, bądź Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.

 

Zobacz również

Ogłoszenie o naborze na stanowisko Powiatowego Konserwatora Zabytków w Świebodzinie

Starosta Świebodziński ogłosił nabór na samodzielne stanowisko – Powiatowego Konserwatora Zabytków. Ogłoszenie jest dostępne pod adresem: https://samorzad.gov.pl/web/powiat-swiebodzinski/powiatowy-konserwator-zabytkow3 Termin składania aplikacji:

Sesja naukowa „Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości”

W dniu 24.05.2024 r. w zamku w Kożuchowie odbyła się sesja naukowa Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości. Konferencję otworzył

Szkolenie lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich

Zakończyliśmy właśnie kolejne z cyklicznych szkoleń lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich, które odbyło się w Słońsku i Ośnie Lubuskim. Zaprezentowaliśmy

Table of Contents

Skip to content