Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Kategoria Zabytków: Założenia parkowe

Łęknica, pow. żarski – Park Mużakowski

Położony po obu stronach granicznej rzeki Nysy Łużyckiej, należy do najrozleglejszych parków w Europie, rozplanowany na obszarze ponad 700 ha, z których 552 leży po stronie polskiej. Założony został po 1815 przez księcia Hermana von Pückler-Muskau i rozbudowany w latach 1846–1883. W obręb kompozycji krajobrazowej z doliną Nysy i jej

Jelenin, gm. Żagań, pow. żagański – ruiny dworu

Pierwotnie był to dwór obronny wzniesiony ok. 1620, który w kon. XVIII w. został przebudowany w klasycystyczną rezydencję. Po 1945 był w posiadaniu PGR, lecz porzucony w 60. latach uległ zrujnowaniu. Zachowane są mury kapitalne parteru i piętra z trzykondygnacyjnymi ryzalitami na osiach elewacji frontowej i ogrodowej, zwieńczonymi trójkątnymi przyczółkami.

Gębice, gm. Gubin, pow. krośnieński – park dworski

Jest jedyną pozostałością po założeniu pałacowym Schönaichów. Park, zaprojektowany przez Eduarda Petzolda, powstał w 2. poł. XIX w. Jest wielohektarową kompozycją krajobrazową, wykorzystującą naturalne elementy środowiska, w tym rzekę Lubszę.

Brody, pow. żarski – park

Park założony około 1680 roku, jako francuski, poszerzony w kierunku północnym w latach 1741–1749. Zdewastowany w okresie wojny siedmioletniej i odbudowany w stylu angielskim. W obszar parku włączone jest jezioro, które obiega aleja. Za jeziorem znajdowała się bażantarnia. Drzewostan parku odznacza się bardzo dużą różnorodnością gatunkową.

Brody, pow. żarski – oranżeria

Położona na północnym obrzeżu parku, jest budowlą barokową, wzniesioną ok. poł. XVIII w., murowaną z cegły, na planie litery L. Centralna część dłuższego skrzydła ma kształt ośmioboku i jest wyższa – dwukondygnacyjna. Obiekt nakryty jest dachem mansardowym.

Żubrów, park pałacowy

Założenie pałacowo-parkowe w Żubrowie (niem. Herzogswalde) zlokalizowane jest po pd. stronie drogi wiejskiej. Wzdłuż drogi przez wieś, stanowiącej dojazd do majątku, zachowała się aleja lip i kasztanowców, powiązana w sensie kompozycyjnym z założeniem rezydencjonalnym. Wjazd do pałacu prowadzi przez bramę i dalej drogą dojazdową przez czworoboczny dziedziniec, pierwotnie obsadzoną aleją

Żary, ogrody zamkowe i park miejski

W centralnej części miasta Żary (niem. Sorau), znajduje się rozległy kompleks rezydencjonalny z wieloma ogrodami, nazwanymi ogólnie ogrodami zamkowymi. Dziś jego obszar rozdzielna na dwie części ruchliwa ulica – al. Jana Pawła II. W części pd. przy zamku znajduje się najstarszy świecki ogród w Żarach (skwer przy pl. Zamkowym 1)

Zimna Brzeźnica, park pałacowy

Park pałacowy wchodzący w skład założenia rezydencjonalnego położony jest w środkowej części Zimnej Brzeźnicy (niem. Kaltenbriesnitz), po zach. stronie drogi prowadzącej do Niegosławic. Zajmuje powierzchnię 5,2 ha o wyraźnych granicach, które od pn., zach. i pd. opierają się na linii łąk i pól, natomiast od wsch. ciągną się skrajem głównej

Zielona Góra (daw. Zatonie) – park pałacowy

Park w Zatoniu (niem. Günthersdorf), pow. 52,3704 ha. Położony w środk. części wsi, po wsch. stronie szosy Zielona Góra-Kożuchów (ul. Zielonogórskiej), która stanowi zach. granicę parku. Przy szosie ruina kościoła z pocz. XIV w. oraz budynki browaru, ob. sklep i budynki mieszkalno-gospodarcze. Granicę pn. parku wyznacza droga do Niedoradza (ul.

Zabór, park pałacowy

Zespół pałacowo-parkowy położony jest w pd.-wsch. części wsi Zabór (niem. Saabor, a od 1936 r. Fürsteneich). Kompleks tworzą: wczesnobarokowy pałac otoczony fosą, 5 barokowych oficyn okalających owalny dziedziniec z usytuowaną w środku fontanną, a także park o charakterze krajobrazowym umiejscowiony na pd.-wsch. od rezydencji. Park o powierzchni ok. 19,10 ha

Skip to content