Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Lokacja: Mosina

Mosina, gm. Witnica, pow. gorzowski – dwór

Wzniesiony w 1780, jest budowlą murowaną, założoną na planie prostokąta, parterową, nakrytą dachem naczółkowym. Wejście od frontu poprzedzone jest czterokolumnowym gankiem.  

Mosina, gm. Witnica, pow. gorzowski – kościół filialny pw. św. Michała Archanioła

Wzniesiony w 1780, jako ewangelicki, został w 1866 rozbudowany o prezbiterium i kruchtę. Był remontowany w 1948, 1979, 1984 i 2000. Jest orientowany, konstrukcji szkieletowej, jednonawowy, z trójbocznym, absydalnym prezbiterium, z kruchtą od zachodu, wzniesioną w 2000 na miejscu starszej.  

Mosina – kościół pw. św. Michała

Kościół pw. św. Michała w Mosinie gm. Witnica, pow. gorzowski Niewielka Mosina, położona jest na terenie Puszczy Nadwarciańskiej, na obszarze mocno zalesionym. Pierwotny układ ruralistyczny wsi, prawdopodobnie owalnicowy, został zatarty. Na niewielkim wyniesieniu przy rozwidleniu dróg, w centrum miejscowości znajduje się kościół. Do 1953 r. teren przykościelny pełnił rolę cmentarza.

Mosina – Dwór

Dwór znajduje się w północno-zachodniej części miejscowości, na niewielkim wyniesieniu terenu, po zachodniej stronie drogi prowadzącej do Dębna Lubuskiego. Budowla zlokalizowana jest w obrębie dawnego założenia folwarcznego złożonego z historycznych budynków gospodarczych i zamyka dziedziniec od strony północno-wschodniej. W sąsiedztwie budynku, po stronie południowej, znajduje się niewielki park dworski zachowany

Skip to content