Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Lokacja: Gorzyca

Górzyca, pow. słubicki – kościół parafialny pw. Matki Łaski Bożej (ul. Kostrzyńska 9)

Późnogotycka świątynia, przy odbudowie po pożarze w 1767 powiększona o transept, zniszczona w 1945, została odbudowana w latach 1980–1982. Kościół jest orientowany, murowany, na planie krzyża łacińskiego, od wschodu zamknięty poligonalnie, z zakrystią od wschodu i wieżą od zachodu, nakryty dachami o dwu, trzy i wielu połaciach.

Górzyca, pow. słubicki – dawne miasto

W 1252 „Goriza” należała do biskupstwa lubuskiego. W latach 1276–1325 była siedzibą biskupów. W 1325 z podpuszczenia margrabiów brandenburskich mieszczanie z Frankfurtu splądrowali pałac biskupi i miasto. W kolejnym najeździe w 1551 ponownie zdemolowali świątynię. Wkrótce nastąpiła też sekularyzacja dóbr biskupich. Po zniszczeniach wojny siedmioletniej Górzyca utraciła rangę miasta.

Gorzyca, gm. Międzyrzecz, pow. międzyrzecki – pałac

Wzniesiony ok. 1780, został powiększony o aneks w XIX w. Jest murowany, na planie prostokąta z aneksem od wschodu, dwutraktowy, piętrowy, nakryty dachem mansardowym. Pałac zamyka północną stronę podwórza z zabudową folwarczną z XVIII i pocz. XIX w. W otoczeniu znajduje się park krajobrazowy.

Gorzyca, gm. Międzyrzecz, pow. międzyrzecki – kościół filialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Pierwotnie protestancki, został wzniesiony w 1736 w konstrukcji szkieletowej. Orientowany, salowy, od wschodu zamknięty trójbocznie, nakryty dachem wielospadowym, z wieżą wtopioną w zachodnią partię kalenicy, zwieńczoną baniastym hełmem z latarnią.

Gorzyca – kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzycy gm. Międzyrzecz, pow. międzyrzecki Położona w pobliżu Międzyrzecza Gorzyca, pierwotnie ukształtowana była zapewne jako owalnica. Obecnie posiada układ wielodrożnicy, na której rozwój przestrzenny znacząco wpłynęło ukształtowanie terenu. Od strony północnowschodniej ograniczona jest nurtem Obry. Kościół wzniesiono przy skrzyżowaniu dróg, na nawsiu, w

Gorzyca – Pałac

Pałac z folwarkiem leży w północno-wschodniej części wsi, w pobliżu południowego brze­gu rzeki Obry. Zabudowania gospodarcze tworzą prostokątny dziedziniec, którego pół­nocnym zamknięciem jest właśnie pałac. Budynek położony jest pomiędzy folwarkiem a parkiem krajobrazowym, malowniczo rozpostartym od strony północnej na skarpie opa­dającej ku rzece Obrze. Zabudowania folwarczne otaczają dziedziniec, zamknięty od

Skip to content